FED'den Gelen Haberler Altın Boğalarını Hareketlendirdi! Uluslararası Finans Kuruluşlarından Altın Fiyatı Tahminleri!

FED’den gelen faiz artırımı haberleri ile dalgalanan altın piyasasına ilişkin Uluslararası finans kuruluşları beklentilerini değiştirdiler? Ons altın ne kadar olacak, düşecek mi yoksa yükselecek mi?

Finans 08.04.2022 - 20:59 08.04.2022 - 20:59 Engin Uzunoğlu

Altın piyasasında oldukça dalgalı bir fiyatlama hakim olmayı sürdürüyor. Bir yandan FED’in faiz artırımına ilişkin verdiği sinyaller diğer yandan ise Rusya – Ukrayna savaşı altın piyasasında ciddi bir baskı meydana getiriyor. Bu baskının eşliğinde gerçekleşen fiyatlama ise yatırımcıların başını döndürmeye yetiyor. Altın fiyatlarında henüz net bir yön belirlemesi yapılamamasına rağmen piyasa uzmanları umutlarını kesmediler. 

FED GELİŞMELERİ ALTIN PİYASASINI ETKİLİYOR

Son açıklanan FED tutanaklarında bilanço daraltılması konusunda genel olarak mutabakat sağlandığı görüldü. Mayıs ayından itibaren FED bilanço daraltmaya başlayacak. Bunun yanında Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın enflasyonu yukarı yönlü hareket ettireceğinden endişe eden bazı FED üyeleri 50 baz puanlık faiz artırımına dair beklentilerini ortaya koydular. Tüm bu gelişmelerden ons altın pek fazla etkilenmedi ve şu anda 1.940 dolar seviyesinde işlem görmeyi sürdürüyor. 

ONS ALTIN BU SEFER SAVRULMADI

Altın piyasası hakkında son bir değerlendirme yapan analistler FED gelişmelerine rağmen ons altın fiyatında ciddi gerilemelerin olmayışına dikkat çektiler. FED’in şahin politikalarına karşın altın fiyatlarının savrulmaması güçlü bir duruş olarak nitelendiriliyor. Ayrıca mevcut seviyelerde kalmayı başaran ons altının teknik açıdan ilerleyen günlere dair avantaj sağladığı da belirtiliyor.

altın fiyatları yükseliyor mu

COMMERZBANK ONS ALTINDA YÜKSELİŞ BEKLİYOR

Uluslararası finans kuruluşlarından da altın fiyatlarına ilişkin değerlendirmeler gelmeye başladı. Commerzbank’ın kıdemli analistleri tarafından yapılan son değerlendirmede doların sağlam duruşu ve yüksek reel faizin oranlarının altın fiyatlarının yükselmesinin önündeki en büyük engel olduğu belirtildi. Kıdemli analistler reel faiz oranlarının yüksek seviyede olmasına rağmen altın fiyatlarında çarpıcı düşüşlerin meydana gelmemesini altın lehine güç gösterisi olarak yorumladılar. Commerzbank analistleri gelecek haftalarda altın fiyatlarının yükselmesini bekliyorlar. 

ONS ALTIN 2022 BOYUNCA 1.900 DOLAR SEVİYESİNİN ÜZERİNDE KALACAK TAHMİNİ

ANZ Bank’tan da altın fiyatlarına dair bir değerlendirme yapılarak, “Güçlü bir dolar ile karşı karşıyayız. Ancak jeopolitik gelişmelerin piyasaya hakim olması ile doların bu etkisi azalacaktır. Ons altın 2022 yılı boyunca 1.900 dolar seviyesinin üzerinde kalacaktır. 2.000 dolar üzerini ise yaşanacak olan gelişmeler belirleyecektir.” denildi.

KIDEMLİ ANALİSTTEN ONS ALTIN İÇİN YÜKSELİŞ SEVİYELERİ

OANDA kıdemli analisti Edward Moya ise yaptığı altın analizinde, “Jeopolitik riskleri inkar edemeyiz. Bu riskler muhtemelen kısa vadeli birincil itici güç olacaktır. Bundan dolayı ons altın 1.900 – 1.950 dolar işlem aralığında kalmaya devam edecektir. Ardından da ons altın 1.975 dolar seviyesini aşarak yükselişini sürdürecektir. Tüm veriler altın piyasasına güç vermeye başladı ve önlenemez bir yükselişin işaretlerini alıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Not: Haberimizde yer alan değerlendirmelerin tamamı ilgili finans kuruluşlarına ait olmakla beraber yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmıştır. Buradan hareket ederek yatırım kararı alınmamalıdır. Kesinlikle sitemizde yatırım tavsiyesi verilmemektedir.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@