FED'in 4 Mayıs faiz kararı sonrası gayrimenkul sektörünü neler bekliyor?

FED faiz kararı 4 Mayıs Çarşamba günü açıklanacak. Peki faiz kararı ile değişmesi beklenen dolar kuru gayrimenkul sektörünü nasıl etkileyecek? İşte faiz kararı sonrası gayrimenkul sektörü beklentisi..

Emlak Haberleri 21.04.2022 - 13:54 21.04.2022 - 13:58 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Gayrimenkul sektörü nisan ayı döneminde hem hareketli hemde zorlu bir süreç içerisinde bulunuyor. Sektör artan talep nedeniyle oldukça yoğun günler yaşarken birçok etmene bağlı maliyet artışları ise yeni üretimlerin önündeki en büyük engel olarak gösteriliyor. 

ABD MERKEZ BANKASI FED FAİZ KARARI NE OLACAK?

Tüm dünya piyasalarının odak noktası FED faiz kararı oldu. FED'in atacağı adımlar dolar kurunun TL karşısında nasıl bir seyir izleyeceğini şekillendirecek. FED 3 Mayıs ile 4 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek toplantılar sonrasında faiz artırımı kararını açıklayacak. FED'in daha önceki planlamasına göre Mayıs ayında faiz artırımına kesin gözüyle bakılıyor. Faiz artışının kaç baz puan olacağına ilişkin ise farklı değerlendirmeler var. 

FED kanadından gelen son açıklamalarda ve son enflasyon verilerinin tarihi seviyelere ulaşması nedeniyle 50 baz puanlık artış olabileceği değerlendiriliyor. Ancak bu oranın 25 baz puanla sınırlı kalacağı yorumları ile 75 baz puanlık sürpriz karar olabileceği yönünde yorumlarda bulunuyor. Genel beklenti ise yüzde 0.25 ile yüzde 0.50 bandında olan politika faizlerinin 50 baz puanlık artışla 0.75 - 1.00 bandı arasına çekilmesi. 

PEKİ GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ NASIL ETKİLENECEK?

FED'in olası faiz artırımı sonrasında dolar kurunun izleyeceği yeni senaryolar gayrimenkul sektöründe yeni hareketlenmelere neden olabilir yorumları bulunuyor. 25 baz puanlık faiz artışının beklentilerin altında kalma ihtimali nedeniyle dolar kurunun çok sert tepki vermeyeceği düşünülüyor. 50 baz puanlık faiz artışına ise piyasaların hazırlandığı analizleri ekonomi gündeminde paylaşılıyor.

FED faiz kararından önce Jerome Powell'ın yapacağı konuşma da alınacak faiz kararı için ipucu oluşturacak. Piyasalar ise sert bir faiz artışı durumunda ise anlık sert tepkiler verebilirler. Bu durumda dolar TL değişiminde ani değişimler oluşabilir. Dolar kurunda oluşacak ani değişimler Türkiye'de gayrimenkul sektörüne çok ciddi etki etmeyecektir ancak kalıcı yüksek kur oluşması durumunda ise maliyet oranları dolayısıyla fiyatlarda değişimler olacaktır. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@