Fed'in altın darbesi gecikmeli gelecek diyen ekonomistler açıkladı: Altın alma zamanı mı?

Son günlerde altın fiyatlarında yaşanan aşağı yönlü hareketlilik nedeniyle piyasalardaki belirsizlik devam ediyor. Ekonomistler gram altın alınmalı mı, alım fırsatı geldi mi açıkladı. İşte yorumlar.

Finans 27.04.2022 - 17:52 27.04.2022 - 17:52 Büşra Uluşen

Nisan ayının son günlerine yaklaşılmasıyla birlikte altın fiyatlarında agresif bir düşüş yaşanıyor. Geçtiğimiz haftalarda 940 lira bandını test eden gram altın, birçok uzmanın söylediği gibi 900 TL'nin altını gördü. Gram altın şu an 899 TL'den işlem görürken vatandaşların birçoğu yükselecek endişesiyle kuyumculara akın etmeye başladı. 

Altın alma zamanı mı?

Altın fiyatlarını değerlendiren birçok analist, merkez bankalarının para politikalarını beklenenden çok daha hızlı sıkılaştıracağına ilişkin endişeler nedeniyle piyasalardaki oynaklığın devam ettiğini belirtiyor.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, haftalar önce Nisan ayında altında son bir alım fırsatı doğacağını ve gram altının 900 TL'nin altına indiği an alınabileceğini söylemişti. Mayıs ayında açıklanacak Fed kararı sonrasında piyasaları ani yükselişlerin beklediğini ifade eden Memiş, 'Nisan ayı final ayıdır. Mayıs ayında ciddi kargaşa ile karşı karşıya kalacağız. Temmuz ayında zirve seviyeleri göreceğiz '' yorumunda bulundu. 

İslam Memiş, 900 TL seviyesinin altı altın için alım fırsatıdır diyerek, altın alanların uzun vadede zarar etmeyeceğini ve bundan sonra altın alan kimsenin zarar etmeyeceğini belirtti. 

ALTIN-1

FED kararı altını fena vuracak!

Ünlü ekonomist Remzi Özdemir, bankaların altın satmaya başlamasıyla beraber ons altının düşüşe geçtiğini belirterek, faiz artırımına gitmesi beklenen Fed kararı sonrasında altın piyasasının olumsuz etkileneceğini söyledi. 

''Fed'in kararı gümbür gümbür geliyor '' diyen Özdemir, toplantıdan çıkacak kararın altını ve kripto para borsasını vuracağını, dolar hariç tüm piyasaların kan ağlayacağını ifade ederek 5 Mayıs tarihinde bayram tatilinde olacağımız için kısmen korunacağımızı ancak darbenin gecikmeli bir şekilde geleceğini aktardı. 

altın2-8

Ekonomistlerin altın fiyatlarına yönelik yaptıkları açıklamalar sonrası 900 TL'nin altına inen gram altını güvenli yatırım adresi olarak gören birçok vatandaş soluğu kuyumcularda aldı. Kuyumcularda şu an bayram öncesi bir yoğunluk yaşanıyor. Tüm dünya ve Türkiye'nin gözü ise Mayıs ayının ilk haftasında açıklanacak Fed'in faiz kararına çevrildi. Bu karar sonrasında piyasalarda büyük bir hareketlilik yaşanması bekleniyor. 

Editör notu: Bu haberde yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir. Alanında uzman kişilerin görüşleri doğrultusunda oluşturulmuştur. Emlak365.com yatırım tavsiyesi vermez. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@