Felaket Ayı Yaklaşıyor! Tahminlerinde Yanılmayan İki Ekonomist Mayıs Ayında Dolar Ne Olur Açıkladı!

Merakla beklenen Fed kararı öncesi ekonomistler yeni dolar tahminlerini açıkladı. Ekonomistlerin felaket ayı olarak tanımladıkları Mayıs ayında dolar ve altın ne olur? İşte ekonomistlerden yeni tahmin

Finans 13.04.2022 - 17:47 13.04.2022 - 17:47 Büşra Uluşen

ABD enflasyon rakamlarının açıklanması ardından altın yükselişe geçerken dolar/TL'de ise gerileme kendisini gösterdi. Piyasalarda yaşanan belirsizlikler nedeniyle bir süredir devam eden dalgalanmalar etkisini artırırken, dolar ve altın için gözler Merkez Bankası'nın faiz kararına çevrildi. TCMB'nin alacağı faiz kararının ardından dolar ve altında neler yaşanacağı merak edilirken, Mayıs ayında Fed'in faiz kararını açıklayacak olması ise piyasalarda endişe yarattı. 

Dolar ve altının ileriki aylardaki geleceği hakkında ekonomistlerden farklı yorumlar gelmeye devam ediyor. Ekonomist Selçuk Geçer ise daha önce yaptığı tahminlerini yineleyerek istikrarını bozmuyor.

DOLAR AL-SAT YAPACAKLAR İÇİN ÖNEMLİ TARİH

ABD Merkez Bankası Fed'in Mart ayında aldığı 25 baz puan faiz artırma kararından sonra dolarda sabit yönde bir seyir görülmeye başladı. 14,50 - 14,80 TL arasında dalgalanan dolar için ekonomist Selçuk Geçer'den çok konuşulacak bir tahmin geldi. 

Sosyal medya hesabından zaman zaman piyasalara ilişkin açıklamalar yapan Selçuk Geçer, Fed'in alacağı faiz kararının Türkiye için ciddi etkileri olacağını söylerken, 50 baz puan artırılması durumunda piyasalara ağır bir darbe vurulacağını ifade etti. 

dolar yorum

Doların ilerleyen günlerde 16 TL seviyesine hızla çıkacağına dikkat çeken Geçer, dolarda anormal şartlarda kırılmanın olabileceğini ve dolar karşısında euro'nun da erimeye başlayacağını söyledi. ABD yaptırımları nedeniyle euro'nun değer kaybedeceğini vurgulayarak, euro ile dolar arasındaki farkın kapanacağını ve euronun hızla düşeceğini söyledi. 

Selçuk Geçer, daha önce yaptığı açıklamalarda doların yıl sonunda 30 TL olacağını ve bunun hiç beklenmedik bir anda gerçekleşeceğine işaret etmişti. 

MAYIS AYI İÇİN TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ise, ABD'den gelen enflasyon rakamını değerlendirerek TCMB'nin yıl sonuna kadar faiz artırmak durumunda kalabileceğini söylemişti. Merkez Bankası'nın faiz artırması durumunda doların Mayıs ayında hızla tırmanışa geçeceğini söyleyen Memiş, özellikle Mayıs ayında doların 15 - 15,5 TL'ye kadar çıkacağını ve bu aydan sonra yukarı yönlü atakların gelme ihtimalinin çok yüksek olduğunu ifade etmişti. 

dolattl

Ekonomistler açıklamalarında Nisan ayı için dolar ve altında son alım fırsatı olabileceğini ve Mayıs ayından sonra dolar ve altında yukarı yönlü agresif çıkışlar olabileceğini öngördüklerini belirtiyor. 

Editör Notu: Bu haberde yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir. Emlak365.com yatırım tavsiyesi vermez. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@