Felaket Geliyor, Faiz Lobisi Kazançlı Çıktı Yorumunu Yapan Ünlü Ekonomistten Dolar Kuru Ve Gram Altın Fiyat Tahminleri!

Yeni haftaya başlarken dolar kuru ile gram altın ile alakalı olarak ekonomist Devrim Akyıl fiyat değerlendirmelerinde bulundu. Dolar kuru ile gram altın bu hafta ne kadar olur? 

Finans 05.06.2022 - 22:42 05.06.2022 - 22:42 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisi son açıklanan enflasyon rakamlarının ardından yeni bir haftaya giriyor. Bu yeni haftada Türk lirasının dolar karşısındaki pozisyonu, bununla ilintili olarak gram altının fiyatlaması merak ediliyor. Hem dolar kurunda hem de gram altında yükseliş trendi devam ederken ekonomist Devrim Akyıl yeni bir değerlendirmede bulundu. Dolar kurunu ve gram altını yorumlayan Devrim Akyıf fiyat uyarılarında da bulundu.

FAİZ LOBİSİ KAZANÇLI ÇIKTI

Enflasyon rakamlarına dikkat çeken Devrim Akyıl, “TÜİK enflasyon rakamlarını açıkladı ve halk arasında infial yarattı. Halk açıklanan enflasyon rakamını inandırıcı bulmadı. Hatta TÜİK’ten istifalar geldi. ÜFE de artmaya devam ediyor. ÜFE artarken TÜFE artmıyor. Oluşan farkın tarihte benzeri yok. Halk enflasyonla ezilmeye devam etti ve faiz lobisi kazançlı çıktı. Bankacılık sektörü yüzde 374 kar arttırdı. Bankaların ne faiz gelirleri yüzde 175 arttı.” dedi.

FELAKETE DOĞRU GİDİYORUZ

Ekonomi politikalarını eleştiren Devrim Akyıl, “Hem kuru hem de faizi bastırırsanız bunu döviz girişi ile desteklemelisiniz. Bir bakıyorsunuz dış ticaret açığı rekor kırıyor. Kuru baskılamaya çalıştıkça felakete doğru gidiyoruz. Ekonominin dinamiği bozulmaya devam ediliyor. Enflasyon endeksli tahvil çıkaracaksanız enflasyonunuzun inandırıcılığı olmalı.” ifadelerini kullandı.

DOLAR KURU KAÇ TL OLUR?

Dolar kuru hakkında fiyat beklentilerini açıklayan Devrim Akyıl, “Dolar kurunda 16,09 TL seviyesinin üzerinde kaldıkça dolar kuru yükselecektir. Paket açıklansa dahi döviz kurlarında kalıcı baskı yaratamazsınız. Anlatılmaya çalışılan modelde kurun ve faizin düşük kalması sözkonusu olamaz. Dolar kurunun artık kontrol edilme çabası sonuç vermeyecek. Döviz kuru yukarıya doğru itilecek. Dolar kurunda 18,40 TL seviyesi bir hedeftir ve uzak bir gelecek de değildir.” şeklinde konuştu.

GRAM ALTIN İÇİN KRİTİK SEVİYELER

Gram altın için bir değerlendirme yapan Devrim Akyıl, “Gram altın fiyatı 960 TL’nin üzerinde kaldıkça yükseliş trendinin devam edeceğini söyleyebiliriz. Sonrasındaki hedef ise 1.160 TL’dir. Bu hedefe ulaşıldığında bir soluklanma gerçekleşebilir ve geriye doğun salınan gram altın görürüz. Ancak sonrasında yükselişini sürdürecektir.” dedi.

Dolar kuru için takip seviyesini 19 TL’ye yükselten Devrim Akyıl, “Dolar kurunda aşağı yönlü baskıların kalıcı olmasını beklemiyorum. Benim için dolar takip seviyesi 19 TL oldu. Bu saatten sonra 19 TL altı dolar kuru için ucuz, 19 TL üzeri ise dolar kuru için pahalıdır.” şeklinde konuştu. 

Not: Burada yer alan değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel yorumlarıdır ve yatırım kararı alırken dikkate almanın kazanç garantisi yoktur. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@