Fikirtepe Kentsel Dönüşüm İhalesine Görülmemiş Teklif! Firma 1.5 Milyar Verdi!

Emlak Konut GYO'nun Fikirtepe kentsel dönüşüm projesine rekor bir teklif geldi. İhaleye katılan 4 firmadan biri 1.5 milyar teklif vererek ihaleyi kazandı.

Konut Projeleri 27.12.2021 - 12:27 27.12.2021 - 12:27 Büşra Uluşen

Sözcü Gazetesi yazarı Çiğdem Toker, bugünkü yazısında İstanbul Fikirtepe'deki kentsel dönüşümden bahsetti. Yapımı uzun süredir devam eden kentsel dönüşüm projesini eleştiren Toker, hak sahiplerinin mağdur edildiğini ileri sürdü.

''Hak Sahipleri Mağdur Edildi''

Çiğdem Toker, İstanbul  Fikirtepe'de gerçekleştirilmesi planlanan kentsel dönüşüm projesinin kangrene döndüğünü kaleme aldı. Toker, konutların hak sahiplerine teslim edilmemesi konusunda yarım kalan projelerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na devredildiğini aktardı.

Toplamda 22 etap yapılacak ve ihalesi devam eden proje ihalalerinin paylaşılmadığı ve bu nedenle ihalenin gerçekleştirilemediğini söyledi. 

fikirtepe-1

İhalenin Değeri 1,5 Milyar Liradan Fazla

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş'nin düzenlediği ihale ile ilgili öğrendiklerini kamuoyuyla paylaşan Toker, ihalenin yaklaşık değerinin 1 milyar 664 milyon 148 bin 500 TL olduğunu belirtti. 

İhaleye Mustafa Ekşi İnşaat, MFA İnşaat + Konuklu İnşaat Ortaklığı, Pekerler İnşaat + MMB ortaklığı ve Güryapı İnşaat olmak üzere toplamda 4 firma katıldı.

İhale için en uygun teklif 1 milyar 533,5 milyon TL ile Mustafa Ekşi İnşaat tarafından geldi. 

fikirtepe2-1

48 Ay Yarım Yapılacağı İfade Edilmişti

Fikirtepe'de yapılan kentsel dönüşüm projesi için Emlak Konut GYO'nun bir kitapçık hazırlayarak, kimsenin mağdur edilmeyeceği, hak kaybının yaşanmayacağı ve evini boşaltanlara 48 ay süresince kira yardımı verileceği belirtilmişti. 

Köşe yazarı Toker, fiyat farkı kararnamesi ile maliyet tutarları değiştirilmezse bu büyüklükte bir ihalenin imzalanması halinde devlet kasasına 750 milyon TL gireceği ifade edildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@