Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Ne Zaman Biter?

Ne yazık ki İstanbul'da kentsel dönüşüm çalışmalarının en başarısız olduğu yerler arasında yer alan Fikirtepe büyük bir rant kavgasına sahne olmaya devam ediyor. 

Kentsel Dönüşüm 23.05.2018 - 20:00 15.07.2021 - 00:21 Serhat Karaman

Ne yazık ki İstanbul'da kentsel dönüşüm çalışmalarının en başarısız olduğu yerler arasında yer alan Fikirtepe büyük bir rant kavgasına sahne olmaya devam ediyor. 

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Ne Zaman Başladı?İstanbul'un en değerli bölgelerinden birinin tam merkezinde yer alan Fikirtepe bu nedenle ne yazık ki kentsel dönüşümde rant savaşlarının en şiddetli yaşandığı yerler arasında bulunuyor. Hatırlanacağı üzere "Fikirtepe kentsel dönüşüm başlıyor" müjdesi ilk olarak 2014 yılında verilmiş ve bölgedeki çalışmalar başlamıştı.O dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı olan İdris Güllüce bölgede 2011 yılından bu yana gelen sorunların büyük bir bölümünü çözmüş ve bazı mahallelerde kentsel dönüşüm çalışmalarına start verilmişti. Aradan geçen uzun zaman boyunca çok sayıda bakan değişirken değişmeyen tek şey ise bölgede yaşanan rant savaşı, yarım kalan inşaat projeleri ve kentsel dönüşüm mağduru olan Fikirtepeliler oldu.Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Çalışmaları 2 Yıl İçerisinde Bitecek Yaşanan sorunlar nedeni ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sonunda bölgeye müdahale etme kararı aldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Fikirtepe'de bölge ofisi açarak vatandaşlarla müteahhitler arasında arabulucu rolü üstlenirken bakanlık kentsel dönüşümün 2 yıl içerisinde tamamlanmasını kararlaştırdı.Fikirtepe kentsel dönüşüm mağdurları ise sosyal medya üzerinden örgütlenmeye devam ederken bölgede yarım kalan kentsel dönüşüm projeleri için ise hükümet çare aramaya devam ediyor. En son bu projelerin Fransız bir şirkete devredileceği ve Fransız şirketin çalışmaları tamamlayacağı iddia edilmişti. Yapılan açıklamalar ve verilen sözler yerine getirilirse Fikirtepe kentsel dönüşümün son durumu 2020 yılında belli olacak ve projeler tamamlanarak vatandaşın mağduriyeti giderilecek. Kaynak: emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@