Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Pana Yapı Mağduriyeti Devam Ediyor

İstanbul'da kentsel dönüşüm projelerinin en sorunlu olduğu bölgelerden biri olan Fikirtepe ne yazık ki "çadırsal dönüşüm" haberleri ile yine gündeme taşındı.

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Pana Yapı Mağduriyeti Devam Ediyor

İstanbul'da kentsel dönüşüm projelerinin en sorunlu olduğu bölgelerden biri olan Fikirtepe ne yazık ki "çadırsal dönüşüm" haberleri ile yine gündeme taşındı.

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Mağdurları Çadırda Yaşamaya BaşladıEvlerini kentsel dönüşüme veren, aradan geçen uzun süreye rağmen evlerini alamayan ve artık kentsel dönüşüm kira yardımı da alamayan aileler Fikirtepe'de çadır kurarar çadırlarda yaşamaya başladılar. İlk etapta sesini duyurmak için bir ailenin protesto amaçlı çadır kurması diğer mağdurları da harekete geçirdi ve bölgede adeta mağdurların kurduğu bir çadırkent oluştu.Lüks Rezidanslar Tamamlandı, Vatandaş Mağdur OlduBölgede lüks rezidansların inşaatları büyük bir hızla tamamlanırken özellikle de Pana Yapı ile anlaşan Fikirtepe sakinleri ise aradan geçen uzun süreye rağmen ne yazık ki bir türlü evlerine kavuşamadı. Yaklaşık 7 sene önce kentsel dönüşüme giren ve İstanbul'da kentsel dönüşüm sözleşmesi imzalanan ilk yerleşim yerlerinden biri olan Fikirtepe'de kentsel dönüşüm mağduriyeti katlanarak artıyor.Evini binbir umutla kentsel dönüşüme verenler, yeni ev sahibi olmayı beklerken ellerindeki evlerinden de oldu. Pek çoğu emekli olan ve emekli maaşı ile zor kanaat geçiren insanlar seslerini duyurmak için son çare olarak artık çadırkent kurduklarını söylerken yaşadıkları mağduriyetin artık biran önce sonlandırılmasını istediler. Bundan sonra geri adım atmayacaklarını ve Fikirtepe kentsel dönüşüm mağduriyeti giderelene kadar çadırda kalmaya devam edeceklerini belirten mağdurlar artık psikolojilerinin bozulduğunu belirttiler.İmzalar 2011 Yılında AtılmıştıEvini kentsel dönüşüme vermek isteyen Fikirtepe sakinleri ile Selimoğlu İnşaat 2011 yılında kentsel dönüşüm sözleşmesi imzaladı. Aynı yıl Kurtlar Vadisi dizisinin yapımcısı olan Raci Şaşmaz Pana Yapı isimli şirketi kurarak Selimoğlu inşaatını satın aldı ve projeleri üstlenmiş oldu.Aradan geçen uzun süreden sonra 2016 yılında sözleşme imzalayan kişilerin evleri boşaltıldı ve yıkım aşamasına geçildi. Evleri yıkılan kişiler başka ilçelere kiracı olarak taşındı. Ancak bir süre sonra şantiyelerde inşaatlar durdu ve Fikirtepe kentsel dönüşüm projeleri yarım kaldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı projeler hakkında inceleme başlattı ancak aradan geçen uzun süreye rağmen ne yazık ki bir çözüm bulunamadı. Fikirtepe kentsel dönüşüm mağdurları için toplam sayınının 10 bin kişiye yakın olduğu tahmin ediliyor.