Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesinde Son Durum Ne, Çalışmalar Nasıl Devam Ediyor, Yıkımlar Ne Zaman Tamamlanacak?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın yürüttüğü Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi'nde son tahliyelerin tamamlanmasının ardından 1.300 binanın yıkımına başlandı. 

Emlak Haberleri 18.11.2021 - 18:46 18.11.2021 - 18:46 Engin Uzunoğlu

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından devam ettirilen Fikirtepe Kentsel Dönüşüm projesi ile alakalı olarak yeni gelişmelerin yaşandığı bildirildi. Uzun yıllar boyunca yılan hikayesine dönen ve bir türlü tamamlanmadığı için hak sahiplerinin mağdur olduğu projede sorumluluğu 8 ay önce Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı üstlenmişti. Bu süreçle beraber yaklaşık 15 firmanın 22 projesi için çalışma başlatıldı. 

1.300 BİNANIN YIKIM ÇALIŞMALARI BAŞLADI!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalarla beraber proje alanında bulunan 1.300 bina için tahliyeler tamamlanmıştı. Bu binalarda toplam 7.230 hane bulunuyordu. Yıkım çalışmaları başlatılırken Aralık ayında bu binalarının tamamının yıkımının bitirilmesi planlanıyor.

EMLAK KONUT GYO, FİKİRTEPE KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ İÇİN YETKİLENDİRİLDİ

İstanbul'un Kadıköy ilçesinde nulunan Fikirtepe bölgesi 2013 yılında riskli alan olarak ilan edilmişti. Ancan bu tarihten sonra başlayan kentsel dönüşüm çalışmaları çeşitli nedenlerle aksamak zorunda kalmıştı. Yarım kalan kentsel dönüşüm çalışmalarının devam ettirilebilmesi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yeni bir imar planı hazırladı. Bu plan ile beraber kentsel dönüşüm alanı olarak belirlenmiş alanda terk edilen, inşaatı yapılmayan, temeli atılan ve yarım kalan projelerin tamamlanması için Emlak Konut GYO yetkilendirildi. 

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi ile alakalı olarak çalışmaların çok hızlı bir şekilde yürütülmesi bekleniyor. Çevre, Şehircilik Ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın kontrolü ele almasından sonra yürütülen çalışmalar oldukça hız kazandı. Yaşanan sorunların süratli bir şekilde aşılmasının ardından inşaat5 aşamasına geçilmesi için hazırlıklar devam ediyor. İnşaatların tamamlanarak hak sahiplerine evlerinin teslim edilmesine dair tarih bilgisi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından açıklanacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@