Fikirtepe Kentsel Dönüşüm'de Hak Sahipleri Mağdur Edildiklerini İddia Etmeyi Sürdürüyorlar

İstanbul'un Kadıköy ilçesi Fikirtepe Mahallesi'ndeki Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında hak sahibi vatandaşların itirazları devam ediyor. Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Yasin Bektaş bir açıklama yaparak kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını söyleyerek taleplerini açıkladı. 

Kentsel Dönüşüm 07.07.2021 - 02:29 07.07.2021 - 02:29 Serhat Karaman

İstanbul'un Kadıköy ilçesi Fikirtepe Mahallesi'nde belirlenen alanların kentsel dönüşüme sokulmasına dair projede vatandaşların itirazları devam ediyor.  Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Yasin Bektaş bir açıklama yaparak kendilerine verilen sözlerin yerine getirilmediğini söyledi. 

6 AY GEÇTİ SÖZLER TUTULMADI

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Yasin Bektaş, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a taleplerini ilettiklerini belirterek, “Biz taleplerimizi kendisine ilettik. Ancak aradan 6 ay geçti ve herhangi bir gelişme olmadı. Evlerimizi tahliye etmemiz isteniyor ama kira yardımlarımız verilmiyor. 

Kira yardımları konusunda büyük mağduriyetler yaşanıyor. Verilen sözlere güvenerek evlerini tahliye eden komşularımız şu anda kira yardımı alamıyorlar ve mağdur oldular. Bu konuda çözüm bekleniyor ama henüz bir olumlu gelişme olmadı.” dedi.

SÖZLEŞMELERİMİZİ EMLAK KONUT ÜZERİNDEN YAPMAK İSTEDİK

Bakan Kurum ile yaptıkları görüşmeyi hatırlatan Yasin Bektaş, “23 Kasım 2020'de Bakan Murat Kurum ile ile görüşme gerçekleştirdik. O görüşmede sözleşmelerin Emlak Konut üzerinden yapılmasını ilettik ve kendisi de kabul etti. Ancak herhangi bir gelişme olmadan tahliye tebligatları gönderildi. Tebligatlarda sözleşmeye vurgu bile yapılmadı.” ifadelerini kullandı. 

150 GÜN İÇERİSİNDE EVLERİMİZİ BOŞALTMAMIZ İSTENDİ

Sözleşme yapılmadan evlerinin tahliye edilmek istendiğini söyleyen Yasin Bektaş, “Bizimle herhangi bir sözleşme yapılmadan evlerimizi 150 gün içerisinde boşaltmamız istendi. Bize mağdur olmayacağımız sözü verildi ama bizler mağdur oluyoruz.

Sözleşme yapılmadan evlerimizden çıkarsak yarın neye dayanarak hak iddia edeceğiz. Bizim haberimiz dahi olmadan Mayıs ayın tapularımızı Hazine'ye devrettiler. Bunu iyi niyet şeklinde yorumladığımızı söyleyemeyiz.” şeklinde konuştu. 

HAKKIMIZ NEYSE BİZE ONU VERSİNLER

Kentsel dönüşüme karşı olmadıklarını söyleyen Yasin Bektaş, “Bizim kentsel dönüşüme karşı olmak gibi bir durumumuz yok.  Sadece mağdur olmayalım, hakkımız verilsin istiyoruz. Bize fazlasını versinler gibi bir duruşumuz da yok. Hakkımız neyse onu versinler. Ancak önce bize veremeyiz dediler. 

Şu anda Fikirtepe halkı olarak bu kentsel dönüşümde ne alacağız bilmiyoruz. Hatta alacak mıyız onu da bilmiyoruz. Elimizde herhangi bir belge yok. Bugün Tozkoparan'da yaşananları takip ediyoruz. Bizler de aynı duruma düşmek istemiyoruz.” açıklamasını yaptı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@