Fikirtepe'de Kentsel Dönüşüm İçin Boşaltılan Binalar Tehlike Saçıyor!

İstanbul'da kentsel dönüşüm çalışmalarının en sorunlu ilerlediği bölgeler arasında yer alan Fikirtepe boşalan binalar nedeni ile de sıkıntılar yaşıyor.

Kentsel Dönüşüm 29.05.2019 - 16:00 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

İstanbul'da kentsel dönüşüm çalışmalarının en sorunlu ilerlediği bölgeler arasında yer alan Fikirtepe boşalan binalar nedeni ile de sıkıntılar yaşıyor.

Kentsel dönüşüm sözleşmesi imzalanarak boşaltılan binalar artan inşaat maliyetleri nedeni ile bir türlü başlanmayan inşaatlar Fikirtepe'de çok sayıda metruk bina oluşmasına neden oldu. Oluşan metruk binalar sığınmacıların ve kağıt toplayıcıların meskeni haline gelirken boşaltılan binalarda çökme riskinin de her geçen gün yükseldiği belirtiliyor. Sığınmacılar Boşaltılan Binalara Yerleşti Fikirtepe'de kentsel dönüşüm amacı ile boşaltılan metruk binalar özellikle de Suriye, Afganistan ve Özbekistan gibi ülkelerden gelen sığınmacıların evi haline geldi. Oturulamayacak kadar eski olan binalar ise kağıt toplayıcıların atık kağıt depolama alanları haline geldi. İki kişinin hayatını kaybettiği yangın faciası gözleri bir kere daha kentsel dönüşüm batağı haline dönen Fikirtepe'ye çevirdi. Fikirtepe Harabeye Döndü! Milliyet Gazetesi yazarlarından Gökhan Kam tarafından yapılan haber ile kentsel dönüşüm sorunları bir kere daha gözler önüne serilmiş oldu. Mahalleliler yaşanan olaylardan son derece rahatsız olurken özellikle de yaşanan yangın faciası sonrasında seslerini yükseltmeye başladı. Fikirtepe Mahallesi sakinleri arasında yer alan İsmail Demir yaşadıkları sorunları dile getirerek  ''Burada kentsel dönüşüm olduğu için her yer harabeye dönmüş durumda. Bu harabe ve metruk yerlerde Afgan, Suriyeli ve Özbek kağıt toparlayıcıları kalıyor. Sadece onlar değil uyuşturucu kullananlar da kalıyor.8-9 senedir kentsel dönüşüm kapsamında ev sahipleri evlerini terk etti. Buradaki evlerin bazıları virane durumda. Şu an Fikitepe'de nüfusun yüzde 80'li yabancı uyruklu. Gerekli yerlere başvurduk ancak bir sonuç alamadık. Bu sorunun kalıcı çözümü için yetkililerin el atması lazım" dedi. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@