Final Sınavları Başlamıştı, Omicron Sonrası Üniversitelerden Flaş Yüz Yüze Eğitim Kararı Açıklandı!

Omicron varyantı nedeni ile vaka sayısı patlayan üniversitelerde YÖK kararı üniversite yönetimlerine bırakmıştı. Koç Üniversitesi, İTÜ, Boğaziçi, Hacettepe, MSÜ, Sabancı, ODTÜ, Marmara kararı!

Final Sınavları Başlamıştı, Omicron Sonrası Üniversitelerden Flaş Yüz Yüze Eğitim Kararı Açıklandı!

Büyük bir hızla yayılmaya devam eden Omicron varyantı nedeni ile Türkiye'de günlük koronavirüs vaka sayısı yeniden 60 bin sınırının üzerine çıkarken üniversitelerde uzaktan eğitim ve online sınav tartışmaları yaşanmıştı. YÖK tarafından yapılan açıklamada her üniversiteninin kararı kendisinin vereceği duyurulmuştu.

Üniversitelerde final haftası yaşanırken alınacak olan kararlar hem üniversite öğrencileri hem de aileleri tarafından merakla bekleniyordu. Süreçte üniversiteler peş peşe kararlarını açıklamaya başladı. Bazı üniversiteler yüz yüze eğitime devam etme kararı alırken bazı üniversiteler hibrit modele bazı üniversiteler ise uzaktan eğitime geçiş kararı aldı.

YÜZ YÜZE EĞİTİME VE SINAVLARA DEVAM ETME KARARI ALAN ÜNİVERSİTELER HANGİLERİ?

Hürriyet Gazetesi tarafından yapılan habere göre dönem başında hibrit eğitime geçiş kararı veren ODTÜ, Marmara, Hacettepe, Yıldız Teknik, 9 Eylül, Ege, Ankara, Atatürk, Eskişehir Anadolu, Osmangazi, Konya Selçuk, Yeditepe, Özyeğin, ve Atlas üniversiteleri bu karara uymaya devam edecek. Bu üniversitelerde sınavlar ise gerekli tüm tedbirler alınarak yüz yüze yapılacak.

UZAKTAN EĞİTİME GEÇİŞ YAPAN ÜNİVERSİTELER HANGİSİ?

Koç Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada Tıp ve Hukuk fakültelerinde uygulamalı dersler hariç diğer tüm derslerin çevrimiçi yapma kararı alırken 10 - 21 Ocak tarihleri arasında yapılacak final sınavları da çevrimiçi yapılacak. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi derslerin çevrimiçi, sınavların yüzyüze yapılması kararını verirken Hacettepe üniversitesi de sınavların yüz yüze yapılacağını açıkladı.

Boğaziçi Ünivertisi çevrimiçi derslere geçerken sınavlarda ise kararı hocalara bıraktı ve isteyen hocanın yüz yüze isteyen hocanın ise çevrimiçi sınav yapacağını duyurdu. İTÜ ise hibrit modele geçti. Öğretmenler dersi sınıflarda anlatacak ancak isteyen öğrenciler dersi çevrimiçi takip edebilecek.

SONRAKİ HABER