Finans Uzmanından Altın Yorumu: Bu Habere Göz Atmadan Altın Almayın! Altın Fiyatları Yükselecek Mi, Şuan Alınır Mı?

530 TL sınırından geri dönen gram altın fiyatları dalgalı seyrediyor. Ons altının fiyatı ve çeyrek altın fiyatları da sert hareketlenmeler yaşıyor. Altın fiyatları ne olur, düşecek mi, yükselir mi?

Finans 17.10.2021 - 13:57 17.10.2021 - 13:57 Gülcan Özer

Altın, Türkiye’de bireysel yatırımcıların en çok ilgi gösterdiği araçların başında geliyor. Özellikle reel ekonomiye kazandırılmadan yastık altı diye tabir ettiğimiz birikim şekliyle muhafaza edilen altınlar ekonomi açısından kayıp olarak görülse de bireyler açısından önemli bir yatırım aracı olarak kabul görüyor.

Son günlerde dolar fiyatlarında görülen artışla beraber altın fiyatlarının nasıl değişeceği de iyice merak konusu haline geldi. Sizlere bu haberimizde altın fiyatlarının gelecek dönemlerde nasıl bir yol haritası izleyeceği hakkında önemli bilgiler sunacağız. Size sunacağımız bilgilerin yatırım tavsiyesi olmadığını belirtmemizde fayda var.

2021 YIL SONU ALTIN TAHMİNİ! ALTIN FİYATLARI YIL SONUNDA NE OLUR?

2018-2020 yılları arasında muazzam bir yükseliş yaşayan altın, son dönemde ise düşüş trendine girdi. Bu durum, daha önce altının sürekli yükseleceğini düşünen yatırımcılar açısından da şaşırtıcı oldu diyebiliriz. Peki, altın fiyatları yükselecek mi? Şimdi altın almak mantıklı mı? Bir de bu soruların yanıtına bakalım. Yine yatırım tavsiyesi olmamakla beraber altın fiyatlarının yıl sonuna kadar TL ve Dolar bazlı olarak artacağı düşünülüyor. Ne var ki bu yükselişin oranı %9 seviyelerinde olacak gibi.

2021 YIL SONU ALTIN TAHMİNİ

Yani altının çok büyük bir sıçrama ile ani bir yükselişe sahne olacağını söylemek güç. Kısa ve orta vadede altının yükseleceğini söyleyebilsek de uzun vadede bunun geçerli olmadığını söylemekte fayda var. Son yıllarda gerçekleşen dalgalanmalar bir kez daha gösterdi ki son 1 yıllık süre içerisinde altın fiyatları kısa çaplı yükseliş gösterse de totalde bir düşüş eğilimine sahip. Dolayısıyla altın alıp çok büyük bir kazanç beklemek önceki yıllara nazaran biraz hayalcilik olur gibi.

ALTIN ALMAK MANTIKLI MI, BU FİYATLARLA ALTIN ALINIR MI, ALTINA YATIRIM YAPILIR MI?

Altın almak mantıklı mı? sorusuna gelecek olursak bu kararı verebilmeniz sadece altın fiyatlarına bağlı olmamakla beraber yapacağınız yatırımın mahiyeti de son derece önemli. Eğer Dolar ya da Türk Lirası cinsinden mevduatınızı altına yatıracaksanız mutlaka bu mevduata olan ihtiyacınızı da göz önüne almanız gerekecek. Zira ani bir ihtiyaç halinde aldığınız altını bozmak zorunda kalacaksanız bu yatırım biraz risk teşkil edebilir.

altın fiyatları yükselecek mi 2021

Altın fiyatlarının belirli dönemlerde düşüş eğiliminde olması, ters pozisyonda yakalanmanız anlamı taşımakta. Bu sebeple altın almak kadar altını alacağınız mevduata ne kadar bağımlı olduğunuz da bu kararda etkili olacak. Eğer altın almak için kullanacağınız paraya tam bağımlı değilseniz en azından minimum zararla bu yatırımdan vazgeçme şansınız olabilir. Özetlemek gerekirse altın fiyatlarının maksimum %9’luk bir yükseliş ile artacağını, uzun vadede ise bir nebze olsun düşeceğini söylemek mümkün.

Elbette ekonomik ve siyasal gelişmeler de bu düşüncenin gerçekleşmesi ya da tam tersinin gerçekleşmesi hususunda etkili olacaktır. Size sunduğumuz bilgiler yatırım tavsiyesi olmayıp tamamen grafik okuma ve genel piyasa analizi ile hazırlanmıştır. Paranızı altına yatırmak ya da mevcut altınlarınızı bozmak için bu bilgilerden faydalansanız da son karar size ait olmalı ve yatırımlarınızı bu yolla şekillendirmelisiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@