0 - 50 bin TL, 50 - 100 bin TL, 100 bin TL üstü kredi çekimlerinde vade sınırı kaç oldu?

0 - 50 bin TL, 50 - 100 bin TL, 100 bin TL üstü kredi çekimlerinde vade sınırı kaç oldu?
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan gelire endeksli tahvil ekonomi modeli sonrasında BDDK tarafından kredi ve kredi kartı düzenlemeleri yayınlandı. Peki kredi çekimlerinde vade sınırı..

0 - 50 bin TL, 50 - 100 bin TL, 100 bin TL üstü kredi çekimlerinde vade sınırı kaç oldu vatandaşlar tarafından açıklanan yeni kredi düzenlemelerine göre sıkı bir şekilde araştırılmaya başlandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 9 Haziran tarihlerinde duyurulan yeni ekonomik model 'gelire endeksli tahvil' sonrasında SPK ve BDDK kurumlarından yeni düzenlemeler kamuoyu ile paylaşıldı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan açıklamalar sonrasında kredi çekimlerine vade sınırı getirildi. Buna göre gündeme düşen sıcak gelişmelerden birisi de 100 bin TL üstü kredi çekimlerinde ki 12 ay vade sınırı oldu. Vatandaşlar 100 bin TL altı baremlerde ki vade sınırlarını araştırmaya başlarken detaylar ise emlak365.com adresinde yer alıyor.

BDDK'DAN KREDİ AÇIKLAMASI: YENİ ADIMLAR BELLİ OLDU

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile eşzamanlı olarak gelen açıklamalar sonrasında vatandaşlar vade sınırına ilişkin detayları araştırmaya başladı. Buna göre ise BDDK tarafından gelen kredi açıklamalar şu şekildeydi;

"Tüketici kredilerine ilişkin genel vade sınırının, kredi tutarı elli bin Türk Lirasının üzerinde yüz bin Türk Lirasının altında olan krediler için 24 ay, yüz bin Türk Lirasının üzerinde olan krediler için 12 ay olarak belirlenmesine karar verilmiştir."

Kredi ve kredi kartı için gelen düzenlemeler sonrasında ise 0 - 50 bin TL, 50 bin - 100 bin TL ve 100 bin TL üstü kredi çekimlerinde ki vade sınırı kaç oldu?

KREDİ ÇEKİMLERİNDE VADE SINIRLAMASI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından gelen açıklamalar sonrasında kredi çekimleri için vade sınırları aşağıda ki tabloda yer aldı.

  • 0 TL - 50 bin TL ----> 24 ay
  • 50 bin TL - 100 bin TL ----> 24 ay
  • 100 bin TL - üstü ----> 12 ay

Vatandaşlar 100 bin TL'ye kadar çekecekleri kredilerde; kredi masraf tutarları hariç ana para üzerinden vade sınırına tabi tutulacak. Buna göre ise 100 bin TL altı için vade sınırı 24 ay ve 100 bin TL üstü için ise 12 ay kararı alındı.

Vade sınırlarının gelmesi vatandaşın tepkisini toplarken kredilerde ki faiz oranlarında ki değişikler ise şimdiden merak edilmeye başlandı. Bankalar gelen bu düzenleme sonrasında 13 Haziran'dan itibaren yeni güncellemeleri vatandaşlar ile paylaşacak.