0.74, 0.87, 0.94 ve 0.99 Faizlerle Yapılandırma Olacak Mı? Yüksek Maliyetle Kredi Çekenler Kaçırmayın!

Konut kredisi yapılandırması var mı? Konut kredisi yapılandırmasının avantajları neler? Yüksek faizle çekilen kredi maliyeti nasıl düşürülür? Soruların yanıtları yazımızda.
0.74, 0.87, 0.94 ve 0.99 Faizlerle Yapılandırma Olacak Mı? Yüksek Maliyetle Kredi Çekenler Kaçırmayın!

Konut kredisi kullanarak ev alacaklar için bankaların kredi faiz oranları oldukça yüksek. Ancak bu dönemde kredi kullanarak ev alanlar için faiz oranlarını indirmek mümkün. Konut kredisi yapılandırması yaparak maliyetini düşürmek isteyenler sunulan fırsatları ve önümüzdeki dönemlerde sunulabilecek fırsatları araştırıyorlar.

KONUT KREDİSİ YAPILANDIRMA NASIL OLUR?

Konut kredisi kullanarak ev alanlar için aylık faiz oranları oldukça önemli. Ancak Merkez Bankası politika faiz oranlarının çok yükselmesinin ardından bankaların kredi faiz oranları da yükseldi. Faiz oranlarının çok yüksek olduğu dönemde kredi kullanmak zorunda kalanlar ise önümüzdeki dönemlerde gelebilecek kredi yapılandırma olanaklarını araştırıyorlar.

Öncelikle konut kredisi yapılandırması konusunda bilinmesi gereken ilk husus, yapılandırma sadece konut kredisi kullanımları içindir. Katılım bankalarından kullanılan konut finansmanları yapılandırılmazlar.

0.74, 0.87, 0.94 ve 0.99 Faizlerle Yapılandırma Olacak Mı? Yüksek Maliyetle Kredi Çekenler Kaçırmayın!

Konut kredisi ile ev alanlar örneğin yüzde 1.50 faiz oranıyla 120 ay vadeli konut kredisi kullanmış olmaları durumunda yıllık maliyet oranları yüzde 20 bandında olacak. Örnek vermek gerekirse 100.000 TL kredi 10 yıl sonunda ortalama 217 bin TL olarak geri ödenecek.

Konut kredisi yapılandırması ise bu maliyet oranının düşürülmesini sağlıyor. Bankaların kredi faiz oranlarının düşmesi durumunda başlatılan kampanyalar ile çok düşük faiz oranlarıyla kredi yapılandırması mümkün olacak. Yüzde 0.99 ve altında olacak bir faizle yapılandırma ise binlerce TL'lik kazanç anlamına gelecek.

HANGİ BANKALAR KONUT KREDİSİ YAPILANDIRMASI YAPIYOR?

2020 yılında sağlanan konut kredisi kampanyaları döneminde en dikkat çeken konut kredisi yapılandırma kampanyası İş Bankası'na aitti. Banka o dönem uzun bir süre yüzde 0.87 ve yüzde 0.89 faiz oranlarıyla konut kredisi yapılandırma sağladı.

0.74, 0.87, 0.94 ve 0.99 Faizlerle Yapılandırma Olacak Mı? Yüksek Maliyetle Kredi Çekenler Kaçırmayın!

Çok sayıda özel banka ise yüzde 0.94 ve yüzde 0.99 faiz oranlarıyla müşterilerinin daha önceden kullanmış oldukları kredileri yapılandırdılar. Kamu bankaları ise o dönem yüzde 0.74 ve yüzde 0.79 faiz oranlarıyla konut kredisi sağladılar ancak bu oranlarla yapılandırma başvurularını kabul etmediler. Devlet bankaları yüzde 0.99'la konut kredisi yapılandırması sağladı.

Yapılandırma süreci ise banka kredi faiz oranlarının çok yükselmesinin ardından son buldu.

YENİ BİR KONUT KREDİSİ YAPILANDIRMASI OLACAK MI?

Düşük faizle konut kredisi yapılandırması yapılabilmesi için Merkez Bankası politika faiz oranlarının düşmesi beklenmeli. Merkez Bankası politika faiz oranları düşerse bankaların kredi faiz oranları da düşecek. Ancak kısa vadeli dönemde bu yönde bir hamle beklenmiyor.