10 gün kala açıkladı! En düşük maaş tutarı belli gibi Asgari Ücretliler dikkat

10 gün kala açıkladı! En düşük maaş tutarı belli gibi Asgari Ücretliler dikkat
Ankara kulislerinde asgari ücret için nasıl bir düzenleme olabileceğine ilişkin son formül basına sızdı. Yüzde 40 zam iddialarından uzak yeni formül yaklaşık yüzde 19 yüzde 20'lik bir zam öneriyor.

Vatandaşların maaşlarına ne kadar zam yapılacağına ilişkin hesaplamalar da sona gelindi. Memurlar ve emekliler için çok önemli tutarda zam yapılacağı resmi açıklamalar sonrası netlik kazandı. Ancak milyonlarca insanı ilgilendiren ve gelir grubunun en altında olan asgari ücret zammına ilişkin resmi bir açıklama yok. Asgari ücret zammı için basında sıkça bazı iddialar yer alıyor olsa da zam olup olmayacağı konusunda resmi bir açıklama bulunmuyor.

Son günlerde dile getirilen formül ise yüklü bir zam yerine maaşlar da iyileştirme. Temmuz ayında maaşlarına iyileştirme alması beklenen asgari ücretliler için son rakam ise basına sızdı.

SON RAKAM BASINA SIZDI

Asgari ücret tutarına zam konusunda hükümet kanadından gelen son açıklama AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'tan geldi. Kurtulmuş konuşmasında bir artış olabileceğini, Çalışma Bakanlığı'nın bu konuda çalışmaları olduğunu, çalışmalar tamamlandığında ise detayların açıklanacağını ifade etti.

Emekli ve memur maaşlarına yapmış olduğu açıklamasının ardından asgari ücret hakkında da konuşan Kurtulmuş milyonları ilgilendirecek zam için "Asgari ücretle ilgili olarak Bakanlığın önünde farklı seçenekler var. Bunlardan birisine karar verilir. Bunlardan birisine karar verilir. Orada vatandaşımızda yanlış algı oluşturmayalım. Söylediğimiz memur işçi emeklileriyle ilgili bir düzenleme." ifadelerini kullandı.

NE KADAR OLACAK DİYE MERAK EDENLER

Asgari ücret için çeşitli formüller masada yer almıştı. En çok dile getirilen iddia memur ve emekliler gibi asgari ücretlilerin de bir defaya mahsu olmak üzere yıl ortasında 6 aylık enflasyon oranı kadar zam alması oldu. Bu öneri asgari ücrete yüzde 40 oranında artış olması anlamı taşıyor.

İkinci iddia ise asgari ücretten SGK prim kesintilerinin kaldırılması, bunun üzerine ek zam verilmesi şeklinde bazı iddialar basında yer aldı. Son formül ise yüzde 20'lik bir zam önerisi oldu.

En Düşük Maaşı Açıkladı

Milliyet Gazetesi Yazarı Zafer Şahin son yazısında tüm bu formüllerin dışında asgari ücrete ne kadar zam yapılacağı konusunda bazı açıklamalarda bulundu. Ankara kulislerinden elde ettiği bilgileri aktaran Şahin "Asgari ücret artışı ne olacak? O konuyla ilgili Ankara’da kapsamlı bir çalışma yürütülüyor. Formüllerden bir tanesi sigorta priminin asgari ücretli maaşına yansıtılması ve maaşın 5 bin lira civarına getirilmesi." dedi. Bu formül uygulanırsa asgari ücret 5004 TL olarak ödenmeye başlayacak.