100 bin öğrenciye 863 TL aylık nakit desteği verilecek!

100 bin öğrenciye 863 TL aylık nakit desteği verilecek!
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer bir açıklama yaparak İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı ile alakalı olarak güzel haberi duyurdu. Buna göre 100 bin öğrenciye devlet tarafından burs imkanı sağlanacak.

Türkiye’de uzun yıllardır İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı ile ihtiyaç sahibi ailelerin başarılı çocuklarına burs imkanı sağlanıyor. Bu imkandan yararlanan öğrenciler girdikleri sınavdan başarılı olmaları durumunda aylık nakit desteği imkanına kavuşuyorlar. Bu konuda yeni bir karar alındığı Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından açıklandı. Bakan Mahmut Özer hem burstan yararlanacak öğrenci sayısında hem de burs miktarında artış yapılacağını söyledi.

100 BİN ÖĞRENCİYE DEVLET BURSU

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer yaptığı açıklamasında, “İlköğretim Ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı kapsamında geçtiğimiz yıl 70 bin öğrencimize burs imkanı sağlamıştık. Bu yıl Eylül ayında yapacağımız sınavda bu sayıyı 100 bine çıkarıyoruz. Bu ilave ettiğimiz 30 bin kontenjanımızı da deprem bölgesindeki öğrencilerimize ayıracağız. 100 bin öğrencimize her ay 863 TL burs vererek eğitimlerine destek olacağız. Tüm bu süreçlerdeki destekleri için Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Hazine ve Maliye Bakanımız Nureddin Nebati’ye teşekkür ediyor, bu kıymetli katkılarından dolayı şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

mahmut-ozer.jpeg

Eylül ayında yapılacak olan İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı’na girecek olan öğrenciler başarılı olmaları halinde burs kazanacaklar. 100 bin öğrenciye verilecek olan bursların 30 bini deprem bölgesindeki öğrencilerden seçilecek. Geri kalan 70 bin öğrenci ise Türkiye’nin diğer illerinden olacaklar. Bu kapsamda öğrencilere her ay 863 TL ödeme yapılacak. Başarılı olan ama imkanı olmayan öğrenciler bu burs imkanı ile eğitim masraflarını karşılama imkanı bulabilecekler.

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı ile alakalı olarak gerekli açıklamalar ilerleyen dönemlerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılarak kamuoyu bilgilendirilecek. Sınav tarihi ve diğer detaylar bu açıklama ile netleşecek.