100 Bin TL fark ödemeyene sıfır otomobil yok!

Sıfır kilometre otomobil satın almak isteyenler oldukça kapsamlı bir sorun ile karşı karşıya kaldılar. Bayilerde sıfır arabalar bulunmazken galeriler vatandaşlardan 100 Bin TL fark istemeye başladılar.
100 Bin TL fark ödemeyene sıfır otomobil yok!

Otomobil satın almak isteyenler yine çok büyük bir sorunun tam ortasında kaldılar. Sıfır otomobillerde yaşanan tedarik sorunu sektörde fiyatların fırlamasına neden oldu. Şu anda sıfır araba satın almak için bayilere gidenler elleri boş geri dönmek zorunda kalıyorlar. Bayilere otomobiller az sayıda da olsa geliyor ama bu gelen araçlar talepleri karşılamaya yetmiyor. Bunun için de galeriden otomobil almak tercih ediliyor.

100 BİN TL FARK İSTENİYOR

Galerilere yönlenen vatandaşlar çok önemli bir fiyat farkı ile karşı karşıya kalıyorlar. Sıfır kilometreye yakın ikinci el araçlar için fiyat farkı ödemek durumunda kalan vatandaşlar otomobil sahibi olacaklarsa bu parayı gözden çıkarmak zorundalar. Otomobil firmasının 1 Milyon TL fiyat açıkladığı otomobil galeride en az 1,1 Milyon TL’ye satılıyor. Bu otomobilleri satın almak isteyenler adeta bir hava parasını galeriye ödemek durumunda. Her galeri bu fırsatçılığı yapmazken bu durumun genel bir eğilime dönüşmesinden endişe ediliyor.

2023 model otomobiller henüz Türkiye’de piyasaya giriş yapmadılar. Halen daha 2022 model araçların satışı sürüyor. 2023 model yılı araçların piyasaya girmesi ile yine yüksek zamlar gündeme gelecek. Tedarik sorunu aşılamazsa galeriler fark ödemesi talep etmeye devam edecekler. Bayilerde otomobil bulunurluğu artmadan bu sorunun üstesinden gelinmesi çok zor ihtimal olarak değerlendiriliyor.

1001 KM İLANLARI YAYINLANIYOR

Otomobil piyasasında bir de 1001 km sorunu yaşanıyor. Galeriler sıfır otomobilleri temin edip bir anda piyasaya süremiyorlar. Ticaret Bakanlığı bir kural getirerek otomobilde fiyat artışlarını engellemek istemiştiler. Bu otomobilleri temin eden galeriler online sitelere sıfır arabaları 1001 km şeklinde ilan veriyorlar. Galeri adına değil kişi adına satışa çıkarılan bu araçlar bu yolla bakanlığın tedbirini aşabiliyor.