1998 ve 1999'da işe başlayan EYT'lilere kötü haber! Yasa çıksa bile hemen emekli olunamayacak!

EYT düzenlemesi ile alakalı yapılan çalışmanın sonuçları büyük bir merakla beklenirken bazı EYT’lilerin yasa çıksa dahi emekli olmak için 2023 ve 2024 yıllarını beklemek zorunda kalacakları ortaya çıktı. İşte emekli olmak için bekleyecek EYT’liler...
1998 ve 1999'da işe başlayan EYT'lilere kötü haber! Yasa çıksa bile hemen emekli olunamayacak!

Türkiye’de milyonlarca vatandaş emekli olabilmek için yaşa takıldıklarından dolayı uzun yıllardır emeklilik hakkı elde edemiyorlar. İşe girdikleri ilk tarihte kendilerinin hakkı olan emeklilik şartlarının değişmesinden dolayı bu çalışanlar emekli olmak için uzun yıllar beklemek durumunda kalıyorlar. Bu konuda mağdur olduklarını söyleyen EYT’lilerin seslerini hükümet seçim yaklaşırken duydu ve gerekli çalışmalar da başlatıldı.

EYT'DE TEKNİK ÇALIŞMA SÜRÜYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda oluşturulan çalışma grubu EYT yasası için yoğun bir mesai harcarken teknik çalışma devam ediyor. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin EYT için Aralık ayını işaret ederken kimlerin, hangi şartlarla emekli edilecekleri merak konusu oluyor. Ancak yapılan teknik çalışmadan bazı detaylar kamuoyuna yansıdı.

50 VE 52 TAŞ GELİYOR!

EYT düzenlemesinde öncelikle yaş konusunda bir iyileştirme yapılacak. 50 yaş altında emeklilik hakkına onay verilmeyecek ama kadınlara 50 yaşında ve erkeklere de 52 yaşında emeklilik hakkı sağlanacak. Prim şartında ise EYT’lilerin ellerinden yıllar önce alınan hak iade edilecek. 5.000 prim günü ile 5.975 prim günü arasında prim şartı ile SSK’lı EYT’liler emekli olabilecekler. Prim günü fazla olanlar için ise maaşlarını biraz daha yükseltebilecek bir formül ortaya konulacak.

KADINLAR 20 YIL, ERKEKLER 25 YIL SİGORTALILIK SÜRESİNİ DOLDURMAK ZORUNDA

EYT düzenlemesinde en kritik detay ise sigortalılık süresi olacak. EYT’lilerin daha önce kendilerine sağlanan emeklilik şartlarının kendilerine iadesini talep etmeleri ile kadınlar için 20 yıl ve erkekler için de 25 yıl sigortalılık süresi şartı da uygulanacak. Bu şekilde yapılacak olan EYT düzenlemesinde kadınlar açısından herhangi bir sorun bulunmuyor. 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olan tüm kadınlar sigortalılık sürelerini doldurmuş durumdalar. Ancak erkeklerin sigortalılık süresi şartları daha uzun süreli olduğu için tüm EYT’liler emeklilik hakkı elde edemeyecekler.

YASA ÇIKSA BİLE EMEKLİ OLMAK İÇİN BEKLEYECEKLER

EYT düzenlemesi ile erkeklerden talep edilecek olan 25 yıllık sigortalılık süresini şu anda 1997 yılı ve öncesinde sigortalı olmuş çalışanlar karşılayabiliyorlar. Dolayısıyla 1998 yılında ve 1999 yılında işe giren erkek çalışanlar emekli olabilmek için yasa çıksa dahi 2023 ve 2024 yılını beklemek zorunda kalacaklar