1999 sonrası işe girenler dikkat! Bu şartla EYT'den emekli olabilirsiniz!

EYT düzenlemesi için son düzlüğe girilirken 1999 sonrası işe girenlerin EYT’li olma imkanları sorgulanıyor. 1999 sonrasında işe girenler EYT’li olmak için ne yapmalı?

1999 sonrası işe girenler dikkat! Bu şartla EYT'den emekli olabilirsiniz!

Türkiye’de milyonlarca vatandaş EYT düzenlemesinin çıkmasını dört gözle beklemeye devam ediyorlar. İlk etapta 1,5 milyon çalışanın EYT düzenlemesi ile emekli olma hakkı elde etmesi planlanıyor. 2024 yılına kadar ise 3 milyon çalışanın da emeklilik hakkı almaları mümkün olabilecek. EYT’de emeklilik koşulları belirlenmiş olsa da henüz tam olarak açıklanmadı. Buna dair açıklama EYT ile alakalı kanun teklifinin TBMM’ye verildiği sırada yapılması bekleniyor.

1999 SONRASI İŞE GİRENLERİN EYT’Lİ OLMA ŞANSI VAR MI?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT’de 8 Eylül 1999 tarihinin kriter olacağını açıkladı. Bu tarihten sonra sigortalı olanlar EYT imkanlarından yararlanamayacaklar. Ancak SGK mevzuatında yine de bazı işlemler yapılarak bu tarihten sonra sigortalı olanların EYT’li olma imkanları bulunuyor. Bu işlemleri yapan çalışanlar gerekli koşulları sağlamaları halinde EYT koşullarında emekli olma hakkı elde edebilecekler.

Askerlik borçlanması yaparak bazı çalışanların EYT’li olma imkanları bulunuyor. Ancak bu piyango her çalışana vurmayacak. Esasında askerlik borçlanması sigortalılık başlangıç tarihini geriye götürmüyor. Sadece prim gün sayısını arttırmaya yarıyor. Lakin çok kritik bir detay burada devreye giriyor. Askere gitmeden sigorta başlangıcı yapılmamış olan çalışanlar askerlik borçlanması yaparlarsa sigorta başlangıçlarını geriye götürebiliyorlar. Örneğin bir kişi 1999 yılında sigorta girişi yapılmadan askere girmişse ve onun yapacağı askerlik borçlanması sigorta başlangıcını geriye götürecek. Bu şekilde EYT’li olacaklar ve emekli olma imkanı bulabilecekler.

STAJ VE ÇIRAKLIK EYT’Lİ YAPMAYACAK!

8 Eylül 1999 tarihinden önce staj ve çıraklık yapan ve kısa vadeli sigorta kollarından sigorta girişleri yapılan çalışanlar için ise EYT’li olma durumu olmayacak. Bu kişilerin yaptıkları staj ve çıraklık emeklilik hesaplamasında sayılmayacak. Dolayısıyla EYT kapsamında alınmayacaklar. Bu çalışanlar 8 Eylül 1999 sonrasının emeklilik koşulları ile emekli olabilecekler. O da SSK’da 7000 prim günü anlamına geliyor.

EYT’LİLERE İHBAR TAZMİNATI VERİLİR Mİ?

EYT’lilerin merak ettikleri bir konu da emekli olurken ihbar tazminatı alıp alamayacakları oldu. Buna göre EYT’liler emekli olduklarında ihbar tazminatı almayacaklar da ödemeyecekler de. Emekli olacakları için iş yerlerine herhangi bir ihbarda bulunmalarına gerek olmayacak. SGK’dan bir belge alacak olan EYT’liler bunu işverenlerine vererek kıdem tazminatını alabilecekler.

SONRAKİ HABER