2 Bin TL'ye kadar icra borçları silinecek! Dar gelirlilere destek paketi başvurusu ne zaman ve nasıl yapılacak?

Hükümetin Dar Gelirlilere Destek Paketi hazırlıklarında sona gelindiği bildirildi. Kısa bir süre içerisinde açıklanması beklenen paket ile dar gelirli vatandaşlara çok önemli imkanlar sağlanacak. Peki Dar Gelirlilere Destek Paketi başvurusu ne zaman ve nasıl yapılacak?

Dar gelirlilere destek paketi başvurusu ne zaman ve nasıl yapılacak?

Uzun bir süredir üzerinde çalışma yapılan ve merakla açıklanması beklenen Dar Gelirlilere Destek Paketi ile alakalı yeni gelişmeler yaşanıyor. Bu yeni destek paketi ile dar gelirli vatandaşların yaşadıkları bazı ekonomik sorunlara neşter vurulacak. Dar gelirli ailelerin yararlanacağı bu imkanlar oldukça geniş tutulacak ve icra borçları dahil olmak üzere net destekler yapılacak.

30 MİLYAR TL’LİK İCRA BORCUNA TASFİYE!

Hükümetin sona geldiği Dar Gelirlilere Destek Paketi ile alakalı olarak bazı detaylar da ortaya çıktı. İcraya düşen çeşitli borçlardan dolayı çok sayıda vatandaş ciddi finansal sorunlar yaşıyorlar. Bu konuda devlet sorumluluk alacak ve yaklaşık 6 milyon vatandaşın toplamda 30 Milyar TL’lik icra borcu tasfiye edilerek silinecek. Bu borçlar ise ayrılan kaynak ile devlet tarafından ödenecek. Hangi borçlara hangi koşullarla tasfiye imkanı verileceği ise açıklanacak paket ile kamuoyuna ilan edilecek.

VATANDAŞIN BORCUNU DEVLET ÜSTLENECEK!

Dar gelirli vatandaşların elektrik, su, doğalgaz ve telefon gibi temel ihtiyaçlarına yönelik de bir imkan sağlanacak. Bu hizmetlerin sözleşmelerinden kaynaklanan ve vatandaşlara sorun olan borçları devlet üstlenecek. Bu borçlardan dar gelirli vatandaşlar kurtulacak ve temiz bir sayfa açma imkanı bulabilecekler.

2 BİN TL’YE KADAR OLAN İCRA BORÇLARI SİLİNİYOR!

Dar Gelirliler Destek Paketi kapsamında vatandaşların icraya olan ve tutarı 2 Bin TL’yi aşmayan icra borçları herhangi bir ödeme yapılmadan tamamen silinecek. Bu imkanın 5 milyon aileye verilmesi hedefleniyor. Böylece icra riski altında yaşamak zorunda kalan vatandaşların önleri de açılmış olacak.

KİMLER NE ZAMAN VE NASIL BAŞVURU YAPACAKLAR?

Dar Gelirliler Destek paketi ile alakalı olarak resmi bir açıklama henüz yapılmadı. Başvurulara dair de bilgiler belli olmadı. Başvuru işlemlerinin nasıl yapılacağı paketin açıklanması ile belli olacak. Ancak başvurunun e-devlet üzerinden yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor.