2. zammı da ilk onlar açıklamıştı: Asgari ücrete Cumhurbaşkanı jesti ile yılın 3. iyileştirme zammı için tarih ve rakam verildi!

Asgari ücrete patronları kızdıracak yeni zam kararı basına sızdırıldı. Asgari ücrete Kasım ayına ara zam gelir mi, asgari ücrete yeni zam ne zaman gelecek, enflasyon zammı gelir mi, asgari ücret tahminleri ile yeni zamlı maaş kaç TL olur, olacak?

Asgari ücrete Cumhurbaşkanı jesti ile yılın 3. iyileştirme zammı için tarih ve rakam verildi!

Enflasyonda yaşanan yükseliş vatandaşın geçim derdini ağırlaştırırken asgari ücretlilerin alım güçleri gelen zamlar nedeniyle büyük oranda düşmüştü. Pandemi döneminde getirilen zorunlu kısıtlamalar ve yasak kararları asgari ücretli vatandaşların geçim sıkıntısını arttırırken sonrasında yükselişe geçen enflasyon rakamları nedeniyle asgari ücrete 1 Ocak 2022 tarihi itibari ile geçerli olmak üzere tarihin en yüksek zammı yapılmış ve asgari ücret 4 bin 250 TL olarak belirlenmişti. 

Ancak zam kararının açıklanması ile beraber deyim yerindeyse iğneden ipliğe pek çok ürüne zam gelmiş, gelen zamlar asgari ücretlinin zamlı maaşının cebine girmeden zamlarının erimesine neden olmuştu. 2022 senesinde asgari ücret tarihinde bir ilke imza atılmış ve enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş neden ile asgari ücrete de memur ve emekli maaşlarında olduğu gibi ara zam yapılmış, enflasyon farkı zammı Haziran ayında duyurularak Temmuz ayından itibaren maaşlara yansıtılmıştı. 

ASGARİ ÜCRET NE KADAR, KAÇ TL, EN SON NE ZAMAN ZAM YAPILDI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın NATO toplantısı sonrasında yurda dönüş yapması ile beraber asgari ücret tespit komisyonu toplantısı sonrasında düzenlenen basın toplantısı ile milyonlarca kişinin beklediği karar açıklanmıştı. Açıklanan karar kapsamında asgari ücrete tarihte ilk kez ara zam yapılmış, 4 bin 250 TL olan asgari ücret 1 Temmuz 2022 tarihi itibari ile yüzde 30'luk enflasyon zammı ile 5 bin 500 liraya yükseltilmişti. 

2. zammı da ilk onlar açıklamıştı: Asgari ücrete Cumhurbaşkanı jesti ile yılın 3. iyileştirme zammı için tarih ve rakam verildi!

ASGARİ ÜCRETE YENİ ZAM NE ZAMAN GELECEK, KASIM AYINDA ENFLASYON FARKI ZAMMI GELİR Mİ, EK ZAM VERİLECEK Mİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kuzeni olan gazeteci Cengiz Er'in kurmuş olduğu haber sitesi olan Süper Haber internet sitesi tarafından yapılan habere göre asgari ücrete 3. zam hazırlığı başladı. Yapılan haberde asgari ücrete Kasım ayında yılın 3. zammının geleceği iddiasına yer verilirken yeni zamlı asgari ücret maaşı ise 6 bin 700 TL olarak haberde yerini aldı. 

2. zammı da ilk onlar açıklamıştı: Asgari ücrete Cumhurbaşkanı jesti ile yılın 3. iyileştirme zammı için tarih ve rakam verildi! - Resim : 2

ASGARİ ÜCRETE KASIM AYINDA ZAM GELİR Mİ, NE ZAMAN ZAM GELECEK, ASGARİ ÜCRET TEPSİT KOMİSYONU TOPLANTISI NE ZAMAN?

Asgari ücrete zam haberi kulisleri ısıtırken söz konusu düzenleme hakkında henüz hükümet kanadından bir açıklama gelmedi. Ancak böyle bir düzenlemenin olması durumunda en geç Eylül ayının son haftasında asgari ücret tespit komisyonu toplantısı yapılması gerekiyor. 

2. zammı da ilk onlar açıklamıştı: Asgari ücrete Cumhurbaşkanı jesti ile yılın 3. iyileştirme zammı için tarih ve rakam verildi! - Resim : 3

ASGARİ ÜCRET 2023 TE NE KADAR OLACAK, YENİ ZAMLI 2023 ASGARİ ÜCRET TAHMİNİ NE KADAR OLUR?

Normal koşullar altında asgari ücrete zam oranı için asgari ücret tespit komisyonunun Aralık ayında toplanması bekleniyordu. Kulislerde 2023 asgari ücret zam oranı tahminleri için yeni rakamlar konuşulurken öne çıkan rakam 8 bin 250 TL olmuştu. 

 Asgari ücretin en düşük 8 bin TL olacağı yönünde beklentiler ağırlık kazanmıştı.