20-21 Mayıs hafta sonu altın fiyatları! Gram altın bu fiyattan satılıyor!

20-21 Mayıs hafta sonu altın fiyatları! Gram altın bu fiyattan satılıyor!
Hafta sonunun girmesiyle beraber altın fiyatları merak konusu oluyor. Altın fiyatları ne kadar oldu? Gram altın ve ons altında hangi fiyat gelişmeleri var?

Altın piyasası oldukça sıkıntılı bir süreçten geçiyor. İstikrarsız fiyatlama altın yatırımcılarını zor durumda bırakırken Türkiye’de bu durum çok daha karmaşık bir hal aldı. Bankalar arası piyasalar adı verilen ekranlarda yazılı olan altın fiyatları ile kuyumculardaki altın fiyatlarında farklılıklar oluştu. Hafta sonunda piyasalar kapalı olduğunda ise kuyumcularda altın fiyatları biraz daha yükselebiliyor. Altın yatırımcısı bir süredir ikili bir fiyatlama ile baş etmek zorunda kalıyor.

KÜRESEL PİYASALARDA ALTIN FİYATLARI!

Altın piyasası için küresel piyasalardaki fiyat hareketleri esas alınıyor. Bu fiyatlama da ons altının dolar bazlı fiyatı ile ortaya çıkıyor. Ons altın şu anda 1.977 dolar seviyesinde işlem görüyor. 1.958 dolara kadar gevşeyen ons altın dün öğleden sonra yükselip şu andaki seviyesine ulaştı. Piyasalar hafta sonu olduğu için bu fiyat yarın akşama kadar değişmeyecek. Asya piyasalarında yeni hafta işlemlerinin açılmasıyla beraber Pazar akşamı ons altın için yeni fiyatlar gelecek.

Ons altın ile alakalı olarak ekonomistlerin fiyat hedefleri de belli oldu. Buna göre ons altında inişli ve çıkışlı fiyatlama ay sonuna kadar devam edecek. Üstte 2.005 dolar ve altta ise 1.910 dolar aralığında ons altın fiyatının gidil gelmesi bekleniyor. Haziran ayında ise ons altın için başka bir şekilde piyasa şartları oluşacak.

GRAM ALTIN BU HAFTA SONU KAÇ TL?

Gram altın fiyatında ikili fiyat sistemi olduğu görülmeye devam ediliyor. Bankalar arası piyasada gram altının fiyatı 1.260 TL olarak gösteriliyor. Ancak ne bankalar ne de kuyumcular bu fiyattan işlem yapmıyorlar. Serbest piyasada gram altının fiyatı 1.400 TL olarak uygulanıyor. İstanbul dışında bazı küçük kentlerde kuyumcular gram altını hafta sonu fiyat farkını da ekleyip 1.450 TL’ye satıyorlar. 1.450 TL’den altın alımı yapan bir yatırımcı kar elde edebilmek için uzun bir süre gram altında kalmak durumunda olabilecek.