200 Bin TL'ye sıfır otomobil geliyor! Suzuki Alto nasıl araba, alınır mı?

Ucuz otomobil sınıfında bir otomobil modelinin daha Türkiye’ye giriş yapmaya hazırlandığı iddia edildi. Fiyatı ile yok satması beklenen otomobilin teknik özellikleri de belli oldu. İşte merakla beklenen Suzuki Alto...

200 Bin TL'ye sıfır otomobil geliyor! Suzuki Alto nasıl araba, alınır mı?

Türkiye’de sıfır kilometre otomobil satın almanın en düşük maliyeti 400 Bin TL’den başlıyor. Bu piyasa ortamında da sıfır kilometre araç almak çok sayıda vatandaş için hayal olmaktan öteye geçemiyor. Firmalar bu acı tespiti yaparken buna dair çarpıcı tedbirler de almaya devam ediyorlar. Bu konuda son hamle ise Suzuki firmasından geldi. Suzuki’nin ucuz otomobil modeli olan Suzuki Alto’yu Türkiye piyasasına sokmaya hazırlandığı iddia edildi.

SUZİKİ ALTO NASIL ARABA?

Hindistan için geliştirilen ve üretilen bir model olan Suzuki Alto’nun en dikkat çekici yanı fiyatının oldukça ucuz olması olarak değerlendiriliyor. 1.0 litrelik benzinli bir motoru olan aracın 67 beygir gücü ürettiği bildirildi. Başlangıç seviyesinde manuel şanzıman bulunan araçta diğer donanım paketlerinde otomatik şanzıman seçeneği de bulunuyor.

Suzuki Alto’nun jantlarının 13 inç büyüklüğünde olduğu bildirilirken aracın oldukça küçük boyutlara sahip olduğu belirtildi. Suzuki Alto ile Hyundai i10karşılaştırıldığüında Hyundai i10’nun daha büyük ölçülere sahip bir açık olduğu belirtiliyor.

Suzuki Alto’nun içinde 7 inç büyüklüğünde bilgi ve eğlence ekranı bulunuyor. Çift hava yastığına sahip olan Suziki Altı K10 arka park sensörü gibi donanımlara da sahip.

SUZUKİ ALTO FİYATI NE KADAR?

Suzuki Alto K10 şu anda Türkiye piyasasında bulunmuyor. Hindistan’da satışa çıkacak olan bu araç için başlangıç seviyesinin fiyatının 5.000 dolar olduğu açıklandı. Donanımlarına göre bu araç için en yüksek fiyat 7.300 dolar seviyesine kadar çıkıyor. Ancak Türkiye piyasasında satışa sunulması halinde devreye vergiler ve ÖTV maliyetleri de girecek Tahminlere göre bu aracın başlangıç fiyatı 200 Bin TL civarında olacak.