2000 sonrası emekliler dikkat! Maaşlara 1.500 TL ek zam kulislere sızdı!

Emekliler için ikin tur seçim öncesinde yeni bir müjde verileceğine dair iddialar kulislerde kuvvetlendi. Emeklilere intibak zammı mı geliyor? 2000 sonrası emeklilerin maaşlarında 1.500 TL ek zam mı yapılacak?
2000 sonrası emekliler dikkat! Maaşlara 1.500 TL ek zam kulislere sızdı!

Türkiye'de emekli vatandaşların maaşlarında bazı adaletsizlikler olabiliyor. Geçmiş yıllarda 2000 yılından önce emekli olmuş kişiler oldukça düşük maaş alıyordular. Bu emeklilerin durumları intibak zammı ile düzeltildi. 2000 öncesi emeklilerin maaşları 2000 sonrası emeklilerin maaşlarından daha avantajlı bir hale geldi. Ancak emeklilerin maaş bağlama sisteminde yapılan değişikliklerle 2000 sonrası emekliler de mağdur oldular. 

2000 SONRASI EMEKLİLER NE İSTİYOR?

2000 sonrasında emekli olan vatandaşların emekli maaşları hesaplanırken aylık bağlama oranı sistemi değişti. Yapılan bu değişiklik ile beraber emekliler daha az tutarlarda maaşlarla karşılaştılar. Ortaya bir fark çıkarken intibak zammı alan 2000 öncesi emeklilerden şu anda bir altı seviyede maaş alıyorlar. Bu duruma itiraz eden emekliler bir intibak zammı da 2000 sonrası emekliler için talep ediyorlar. 

VEDAT BİLGİN'E İLETİLMİŞTİ!

Emeklilerin intibak zammı düzenlemesi bir süre önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'e aktarılmıştı. Bakan Vedat Bilgin emeklilerin sorunlarını dinlemek için Türkiye Emekliler Federasyonu ile bir görüşme yapmıştı. Emeklilerin temsilcileri 2000 sonrası intibak zammı için taleplerini Bakan Vedat Bilgin'e iletmiş ve bu konuda çalışma yapılacağına dair söz almışlardı. Bu çalışma ile beraber bir maliyet ortaya çıkacaktı ve makul bir maliyet olması durumunda emeklilere bu imkan sağlanacaktı. 

EMEKLİLER İÇİN YENİ ÇALIŞMA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından emeklilerin intibak zamlarına dair bir çalışma yapılıyor. Bu çalışma neticesinde ne kadarlık bir maliyet çıkacağı bilinmiyor. Eğer ortaya çıkan rakam bütçeyi sıkıntıya sokmayacak bir rakam ise o zaman müjde açıklaması yapılacak. Çalışma Bakanlığı'nın bu hafta içerisinde bu çalışmayı sonlandırarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunması bekleniyor. Kulislere sızan bilgilere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni bir müjdesi intibak zammı olabilir. Gelecek hafta sonuna kadar bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklama yapması bekleniyor. 

1.500 TL MAAŞLARA EKLENECEK!

2000 sonrası emeklilere intibak zammı uygulanması durumunda maaşlar 1.500 TL artacak. Ancak bu rakam tüm emeklilere standart bir şekilde uygulanmayacak. Maaşı düşük olanlara bu tutarda zam yapılacak ama yüksek maaş alanların zam miktarı daha düşük olacak. kapsam içerisine giren emeklilerin maaşlarına 500 Tl ile 1.500 TL arasında ek zam yapılacak.