2022 Fındık Yevmiye Ücretleri Belli Oldu Mu, Fındık İşçilerinin Günlük Kazancı Kaç TL Olacak? Trabzon, Giresun, Ordu, Sakarya, Düzce Fındık Yevmiye Ücretleri!

2022 fındık yevmiye ücretleri merak ediliyor. Fındık işçilerinin bu yıl ne kadar yevmiye ücreti alacakları belli oldu mu? Bir fındık işçisinin günlük kazancı ne kadar olacak? Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sakarya, Düzce fındık yevmiye ücretleri 2022!

2022 Fındık Yevmiye Ücretleri Belli Oldu Mu, Fındık İşçilerinin Günlük Kazancı Kaç TL Olacak?

Fındık sezonunun başlamasına çok kısa bir süre kala fındık fiyatları kadar merak edilen bir durum da fındık yevmiye ücretleri oldu. Peki 2022 fındık yevmiye ücretleri belli oldu mu? Bir fındık işçisi günlük kaç TL yevmiye alacak? Fındık işçisinin günlük kazancı ne kadar olacak? Fındık yevmiye ücretleri 2022 açıklandı mı?

FINDIK YEVMİYE ÜCRETLERİ İLDEN İLE DEĞİŞİYOR!

Türkiye’de fındık üretiminin yapıldığı Karadeniz şehirlerinde fındık yevmiye ücretlerinin bir standart uygulaması bulunmuyor. Ancak işçilerin mağdur olmaması için kaymakamlıklar ile belediyeler fındık yevmiye ücreti açıklıyorlar. Bu açıklanan ücret taban ücret olurken fındık işçisi çalıştıracak olan üreticiler daha yüksek bedellerden yevmiye ödemesi yapabiliyorlar. Ancak açıklanan rakamın altında yevmiye ödemesi yapılamıyor.

Fındık yevmiye ücretleri ilden ile değişiyor. Bu durumun bazı nedenleri bulunuyor. Özellikle Batı Karadeniz’de fındık tarımı yapılan araziler düz arazilerden oluşuyor. Bu arazilerde fındık işçiliği yapmak biraz daha az yorucu olabiliyor. Ancak Doğu Karadeniz’de fındık tarımı yapılan araziler oldukça engebeli olabiliyor. Yamaç arazilerde fındık işçiliği yapmak daha yüksek efor harcanması anlamına geliyor. Bundan dolayı da ilden ile değişen fındık yevmiye ücretleri ile karşılaşılıyor.

FINDIK YEVMİYE ÜCRETLERİ KAÇ TL OLDU?

Fındık işçisi çalıştıracak olan fındık üreticileri veya fındık işçiliğinde çalışacak olan vatandaşlar 2022 fındık yevmiye ücretine ilişkin araştırma yapıyorlar. Fındık üreticileri 2022 fındık fiyatı açıklanmadan fındık yevmiye ücretinin belli olmasını adaletsiz bulsalar da yavaş yavaş bu ücretler belli olmaya başladı. 2022 yaz döneminde Sakarya’da fındık yevmiye ücreti 216 TL olarak belirlendi. 2021 yılında 120 TL asgari fındık yevmiye ücreti belirlenen Sakarya’da fındık işçilerinin kazancı bir yılda yaklaşık 2 kat arttı.

Doğu Karadeniz illeri olan Ordu, Giresun ve Trabzon’da ise fındık yevmiye ücretleri henüz açıklanmadı. Ancak bu illerde 2021 yılında fındık üreticileri 175 TL ile 250 TL arasında değişen fındık yevmiye ücreti ödemişlerdi. Bu yıl da fındık yevmiye ücretinin 350 TL’yi düşmemesi bekleniyor.