2022 yapılandırma mı geliyor? Kredi, vergi ve SGK borçları faizsiz mi yapılandırılacak?

Kredi ve vergi borçları için yapılandırma talepleri yüksek sesle dillendirilmeye başlandı. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken kredi, vergi ve SGK borçları için yapılandırma talep etti. 2022’de yapılandırma çıkacak mı?
2022 yapılandırma mı geliyor? Kredi, vergi ve SGK borçları faizsiz mi yapılandırılacak?

Türkiye’de meydana gelen ekonomik gelişmeler vatandaşların borçlarını sağlıklı bir şekilde ödeyebilmelerinin önündeki en büyük engel oluyor. Ödemelerde aksamalar meydana gelince de ekstra faizlerle vatandaşın borç yükü artıyor. Özellikle kredi ve vergi borçlarında bu sorun yaşanırken yapılandırma imkanının verilmesine dair talepler gündeme gelmeye başladı. Çok sayıda vatandaş sabırsızlıkla uygun şartlarda kendilerine yapılandırma imkanı verilmesini bekliyor. Esnaflar adına konuşan TESK Başkanı Bendevi Palandöken ise yapılandırmaya dair taleplerini açıkladı.

KREDİ, VERGİ VE SGK BORÇLARINA YAPILANDIRMA TALEBİ

Esnafların çok zor durumda olduklarını açıklayan TESK Başkanı Bendevi Palandöken, “Salgın sonrasında esnaflar henüz bir toparlanma sağlayamadılar. Geçmişten gelen borçlar yeni borçlarla birleşince işin içinden çıkılamaz oldu. Esnafın birikmiş kredi borçları, vergi borçları ve SGK borçları yeni bir borç yapılandırmasını zorunlu hale getirmiştir. Ayrıca tek başına yapılandırma da yetmez. Esnafa sicil düzenlemesi getirilerek yanında nefes kredisi de verilmelidir.” dedi.

Maliyetlerin arttığını söyleyen TESK Başkanı Bendevi Palandöken, “Dünyada bir enerji krizi yaşanıyor. Bizim esnafımız da bu krizden etkileniyor. Akaryakıt fiyatları sürekli olarak artıyor. İş yeri kiraları kontrol edilemez hale gelmiş. Elektrik ve doğalgaz gibi maliyetler de normalin çok üzerine çıkmış. Bu piyasa ortamında esnafın önünü bu şartlarla görmesi imkansız. Buna bir devlet desteği gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

SIFIR FAİZLİ YAPILANDIRMA VE DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ DESTEĞİ!

Kredi, vergi ve SGK borçları için yapılandırma isteyen TESK Başkanı Bendevi Palandöken, “2 milyondan fazla esnaf borçlarını çeviremiyor. Bunlara esnaf olmayan vatandaşları da eklediğimizde milyonlarca kişi bu sorunu yaşıyor. Bu borçların çevrilebilmesi için uzun vadeli ve sıfır faizli bir yapılandırma gerekiyor. Buna ek olarak da kredi imkanları sağlanmalı. Sadece kamu bankalarının uygun imkanlarla kredi vermesi yetmez. Artık devreye özel bankalar da girmeliler. Esnaflara düşük faizli krediler kullandırılmalıdır.” şeklinde konuştu.