2022 yıl sonu dolar kuru tahmini! Selçuk Geçer en iyimser senaryo diyerek açıkladı!

Yaptığı dolar yorumları ile en sivri çıkışların adresi olan ünlü ekonomist Selçuk Geçer yeni bir değerlendirmede bulunarak yıl sonunda dolar kurunun göreceği seviyeyi açıkladı. Dolar kuru 2022 yıl sonunda ne kadar olacak?

2022 yıl sonu dolar kuru tahmini! Selçuk Geçer en iyimser senaryo diyerek açıkladı!

Türkiye ekonomisinde sıkıntılı bir süreçten geçilmeye devam ediliyor. Yüksek enflasyon vatandaşların bütçelerinde daralmaya neden olurken yükselen dolar kuru da maliyetleri arttırarak vatandaşların finansal durumlarına direkt olarak negatif şekilde yansıyor. Dolar kurundaki yükselişlerin oldukça önemli olmasından dolayı vatandaşlar ilerleyen süreçte kurda ne gibi hareketlilikler olacağını merak ediyorlar. Peki dolar kuru için fiyat beklentileri neler? 2022 yıl sonunda dolar kuru kaç TL’ye yükselir? İşte ünlü ekonomist Selçuk Geçer’den en güncel dolar yorumları...

FED FAİZ KARARI PİYASALARI KARIŞTIRABİLİR

Dolar kuru için öncelikle FED’e bakılması gerektiğini söyleyen Selçuk Geçer, “FED’in faiz kararı bu hafta en önemli veri olacak. 21 Eylül’de FED çıkıp Eylül 2022 faiz kararını açıklayacak. Enflasyon rakamlarının beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından FED’in para politikasında ılımlı bir tavrı olmayacak. 75 baz puanlık bir faiz artırımı zaten piyasalarda fiyatlandı. Ancak FED bir sürpriz yapar ve 100 baz puan faiz artırıyorum derse o zaman piyasalar karışacak. Bugün baktığımda FED bunu yapmaz diyemiyorum.” dedi.

MERKEZ BANKASI’NIN FAİZ KARARI NE OLACAK?

Merkez Bankası’nın faiz kararının pek bir öneminin kalmadığını söyleyen Selçuk Geçer, “Merkez Bankası faiz indirimleri ile piyasaları öyle bir hale getirdi ki kimse ne karar vereceklerini önemsemiyor. Hatta çoğu yabancı kuruluş Merkez Bankası’nın faiz kararına dair bir beklenti yayınlamıyor. Bundan dolayı verecekleri karar da çok önemli değil. Yine faiz indirimlerine devam ederlerse dolar kurunun sıçrama tarihini öne çekerler. Neyi, neden yaptıklarının finansal bir gerekçesi olmadığı için bu kararları uzun uzadıya analiz etmeye, üzerinde konuşmaya gerek yok.” ifadelerini kullandı.

YIL SONUNDA DOLAR KURU NE OLUR?

Dolar kuruna dair fiyat beklentisini açıklayan Selçuk Geçer, “Doları baskılamaya devam ediyorlar. Ancak bunun sürdürülebilir olmadığını defalarca söyledik. Sonbaharda kısa vadeli borçlar sorun olacak. Bunun ardından ne kadar daha dolar baskılanabilir bilmiyoruz. 2022 yıl sonu geldiğinde dolar kurunu en iyimser durumda 23 TL’de göreceğiz. Kötümser senaryoyu dile getirmeye gerek yok.” şeklinde konuştu.

Not: Burada yer alan yorumlar ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Bu yorumlardan hareketle yatırım yapılması önerilmez. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.