25 yıllık ev hanımlarına emeklilik şartları nelerdir?

25 yıldır ev hanımı olanlara emeklilik şartları nelerdir, isteğe bağlı sigorta yatırma nasıl olur, BAĞKUR kapsamında emeklilik nasıl olur gibi soruların cevaplarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

25 yıllık ev hanımlarına emeklilik şartları nelerdir?

Ev hanımları için emeklilik çeşitli nedenlerden dolayı iş hayatında olamayan kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Ev hanımlarına emeklilik şartları prim, yaş ve yıl şartlarını sağlayan kadınlar için idealdir. Belirli bir yere bağlı olarak çalışan ve gerekli olan tüm primleri yatıran kadınlar normal olarak emekli olabilmektedir. Ancak belirli bir yerde çalışmayan kadınların prim ödemesi mümkün değildir. Bu gibi bir durumda yapılması gereken üç farklı seçenek bulunmaktadır:

  • Doğum borçlanması

  • Vergisiz esnaflık

  • İsteğe bağlı yatırılan sigorta

İsteğe Bağlı Sigorta Yatırmak

İsteğe bağlı emekli olma annelere sağlanan önemli ayrıcalıklar arasında yer almaktadır. Doğum öncesinde sigortası olan kişi doğum sonu iki yıla kadar kısmi olarak borçlanma yapabilmektedir. 3 çocuğa kadar yapılabilen kısmı borçlanma, 6 yılı içerebilmektedir. Borçlanmanın aylık tutarı iki bin yetmiş liradır.

Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmayan kadınlar borçlanarak kendi sigortalarını kendileri yatırabilmektedir. Bu işlem için en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılması yeterlidir. İsteğe bağlı sigortalılıkta evden düzenli olarak yatırılan prim ödemeleri brüt asgari ücretin yüzde 32’sini kapsamaktadır. Bu yıl güncel olarak ödenmesi gereken aylık prim tutarı ise 1760 TL’dir. En yüksek ödenecek tutar ise bunun 7.5 katıdır. Bu da 13 bin Türk Lirasına denk gelmektedir.

İsteğe bağlı sigorta yatırmak isteyenlerden aranan koşullar aşağıdaki şekildedir:

  • 18 yaş ve üzerinde olmak,

  • Gelir vergisinden muaf olmak,

  • Zorunlu sigorta gerektiren bir işte görev almamak,

  • Sahip olunan sigorta sonucu aylık almıyor olmak.

BAĞKUR Kapsamında Emekli Olmak

25 yıllık ev hanımlarına emeklilik şartları nelerdir?

BAĞKUR üzerinden emeklilik gerçekleştirmek isteyen kadınlar belirli bir prim ve girişe sahip olmalıdır. Ev hanımlarına emeklilik şartları aşağıda detaylı olarak yer almaktadır:

  • 8 Eylül 1999 öncesi için 3600 prim günü,

  • 1999 ile 2008 arası için 4500 prim günü,

  • 2008 ve sonrası için 5400 prim günü.

Ev Hanımlarının Emeklilik Başvurusu Yapması

Çalışmayan kadınların emekliliğe başvurması sigorta hakkından yararlanılabilmesi açısından mümkündür. Ev hanımlarına emeklilik şartları sağlandığı müddetçe il ve ilçe müdürlüklerinden başvurular tamamlanabilmektedir. Ayrıca sosyal güvenlik merkezleri ya da e devlet kapısı da başvuruların tamamlanması açısından ideal kurumlardır. Eksik prim günleri ödenerek borçlanma yapılabilmektedir.