53 yaşında 5 yıl erken emeklilik! SGK piyangosu onlara vuruyor, EYT beklemeye gerek yok!

Kadın çalışanlar bazı özel durumlarda oldukça erken emekli olma imkanı bulabiliyorlar. SGK mevzuatında yer alan uygulama ile kadın çalışanlara emekli olabilmek için uzun yıllar beklemelerine gerek kalmıyor.

53 yaşında 5 yıl erken emeklilik! SGK piyangosu onlara vuruyor, EYT beklemeye gerek yok!

Emeklilik her çalışanın bir gün ulaşmak istediği hedef olarak biliniyor. Emeklilik planlaması yapanlar Türkiye'de bu işin pek de kolay olmadığını görüyorlar. Bugünlerde EYT'lilerin kolay koşullarla emekli olabilecekleri konuşulsa da bu sadece 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi olan çalışanları kapsıyor. Bu tarihten sonra SSK'lı olan bir çalışan hem yüksek yaş hem de yüksek prim ile emekli olabiliyorlar. 

7000 PRİM GÜNÜ İLE EMEKLİLİK!

1999 sonrası SSK'lı olan çalışanlar için emekli olma koşulu 7000 prim günü olarak uygulanıyor. Şu anda EYT'liler 5000 prim gününü toplamaya uğraşırken bu kapsama girmeyenler için emeklilik hiç de kolay değil. Üstelik emekli olma yaşı da kademeli olarak kadınlarda 58, erkeklerde ise 60 olarak uygulanıyor. Bundan dolayı sistemdeki erken emeklilik açıkları sonuna kadar kullanılmak isteniyor. Bu konuda sadece kadın çalışanlara bir imkan sağlanıyor. 

KADINLARIN PRİMLERİ ARTIYOR!

Türkiye'de kadınlara bazı alanlarda pozitif ayrımcılık yapılıyor. Annelere ise verilen bu imkanlar bir adım öteye taşınabiliyor. Engelli çocuğu olan annelere ise SGK sistemi içerisinde çok önemli bir imkan sağlanıyor. Bir kadın çalışanın engelli bir çocuğu varsa SGK o çalışana prim desteği veriyor. Bu kapsamda engelli çocuğu olan kadınların toplam prim gün sayısına yüzde 25 oranında artırım yapılıyor. Örneğin 5000 prim günü olan bir kadının engelli bir çocuğu varsa bu prim günü 6250 olarak değerlendiriliyor. 

EMEKLİLİK YAŞI DÜŞÜYOR!

SGK mevzuatında emeklilik yaşını düşürebilecek bir formül esasında yok. Hatta EYT'liler sadece bu yüzden yıllardır mağdur durumdalar. Bunun tek bir istisnası bulunuyor. O istisna da yine engelli çocuğu olan kadın çalışanlara uygulanıyor. Ancak her engelli çocuğu olan kadınlara bu imkan sağlanmıyor. Çalışan annenin engelli çocuğu bir başkasının bakımına muhtaç ise o zaman emeklilik yaşında düşüş uygulanıyor. 

Emeklilik yaşının düşürülmesi için SGK tarafından bir formül devreye alınıyor. Bakıma muhtaç engelli çocuğu olan kadın çalışanların toplam prim gün sayısının yüzde 25'i oranında emeklilik yaşı geri çekiliyor. 5000 prim günü olan kadın çalışanın prim gün sayısı 6.250'ye çıktığı gibi emeklilik yaşı da 1.250 gün geri geliyor. Bu şekilde prim gün sayısına bağlı olarak kadınlar 58 yaşında değil 53 yaşında emekli olarak 5 yıllık erken emeklilik avantajı elde edebiliyorlar. 

SONRAKİ HABER