65 yaş üstü olanlar alabiliyor! Her ay PTT'den 1.536 TL ödeniyor!

Aile Bakanlığı yaşlı vatandaşlara sosyal yardım ödemeleri yapmaya devam ediyor. Şartları uyan vatandaşlar başvuru yapmaları halinde Aile Bakanlığı’ndan her ay nakit ödeme alabiliyorlar.

65 yaş üstü olanlar alabiliyor! Her ay PTT'den 1.536 TL ödeniyor!

Türkiye’de sosyal yardımlarda son dönemlerde büyük bir kapsam genişlemesi yapıldı. Devlet ihtiyacı olsun veya olmasın tüm vatandaşlara yardım elini uzatmaya çalışıyor. Bu sosyal yardım programları da Aile Bakanlığı tarafından koordine ediliyor. Yaklaşık 50’ye yakın sosyal yardım programı uygulayan Aile Bakanlığı çeşitli koşullarla vatandaşlara sosyal yardım ödemesi yapıyor.

YAŞLILAR SAHİPSİZ BIRAKILMIYOR!

Aile Bakanlığı’nın uyguladığı sosyal yardım programı kapsamında yaşlı vatandaşlara sosyal yardım ödemesi yapılıyor. Bu sosyal yardımın bazı koşulları bulunuyor. Öncelikle yaşlığı aylığı almak isteyen vatandaşların 65 yaş üzerinde olmaları gerekiyor. Bu şartı karşılayanların herhangi bir sosyal güvencesi olmaması koşulunu da yerine getirmeleri isteniyor. Emekli maaşı alanlar bu sosyal yardımdan faydalanamıyorlar.

GELİR ŞARTI NE?

Yaşlı aylığı için bir gelir şartı uygulanıyor. Aile Bakanlığı çok daha fazla kişinin bu imkandan yararlanması için gelir şartı belirlenirken yaşlı vatandaşlar için ayrı bir uygulama yapıyor. Bu kişilerin gelir şartları belirlenirken sadece kendilerinin ve eşlerinin gelirlerine bakılıyor. Çocukları varsa ve çocukları ile yaşasalar dahi onların gelirleri hesaba katılmıyor. Eşinin ve kendisinin gelirleri toplanıp kişi başı gelir hesaplanıyor. Aylık kişi başı gelir 1.833 TL’den az ise bu sosyal yardımdan yararlanma hakkı veriliyor.

NE KADAR ÖDEME YAPILIYOR?

Aile Bakanlığı tarafından yaşlı vatandaşlara yapılan yaşlı aylığı ödemesinin ne kadar olduğu merak ediliyor. Yapılan son güncel açıklamaya göre bu sosyal yardımı almaya hak kazanan vatandaşlar 1.536 TL ödeme alabiliyorlar. Ödemeler aylık olarak yapılırken bu yardım tutarına Ocak ayından itibaren memur maaş zamlarına göre artış yapılacak.

ÖDEMELER NASIL ALINIYOR?

Yaşlı aylığı ödemeleri genellikle PTT üzerinden ödeniyor. Kimlikleri ile PTT şubelerine giden vatandaşlar ödemelerini her ay ödeme gününde nakit olarak alabiliyorlar. Bazı dönemler bu ödemeler vatandaşların adreslerine de yapılıyor. Buna dair duyurular Aile Bakanlığı tarafından yapılıyor.

SONRAKİ HABER