750 Bin TL ikinci el konut kredisi taksit hesaplamaları!

İkinci el konut satın almak isteyenler bankaların sağladıkları kredi imkanlarını merak ediyorlar. Kamu bankaları ikinci el konutlar için kredi veriyorlar mı? Kamu bankalarında konut kredisi maliyetleri ne kadar?

750 Bin TL ikinci el konut kredisi taksit hesaplamaları!

Konut satın almak isteyenler kredi maliyetlerine dair araştırmalar yapıyorlar. Genellikle son dönemlerde sıfır konutlar için açıklanan kampanyalar dikkat çekiyor. Sıfır konutların fiyatlarının oldukça yüksek olmasından dolayı bu konutlar vatandaşların çok önemli bir kısmına hitap etmiyor. Bu vatandaşlar ev sahibi olmak istediklerinde gündemlerine ikinci el konutları alıyorlar. İkinci el konutların fiyatlarının biraz daha makul olabilmesi bu yönde talep doğuruyor. İkinci el ev alımlarında kamu bankalarının konut kredisi imkanları en çok yapılan araştırmalardan birisi oldu. 

KAMU BANKALARI İKİNCİ EL KONUT KREDİSİ VERİYOR MU?

İkinci el konutlar için kamu bankaları Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın konut kredisi imkanları merak ediliyor. Vakıfbank ve Ziraat Bankası'nın konut kredisi kampanyaları ile alakalı internet sitesi üzerinden yapılan açıklamalarda ikinci el veya sıfır konut ayrımı yapılmadığı görülüyor. Görünüşte bu bankaların ikinci el konutlara kredi verilmemesi gibi bir durum yaşanmıyor. Halkbank'ta ise durum biraz daha farklı. Halkbank'ın ikinci el konutlar için resmi internet sitesinde bilgilerini paylaştığı "Hesaplı Evim Konut Kredisi 2. El" isimli kampanyası bulunuyor. Bu banka ikinci el konutlar için kredi verildiğini resmi internet sitesi ile duyurdu. 

Kamu bankalarına ikinci el konut kredisi için başvuru yapmak isteyen vatandaşlar ise son dönemlerde hep elleri boş geri dönmek durumunda kalıyorlar. Bankaların 300 Bin TL'den fazla tutarda ikinci el konut kredisi vermedikleri şeklinde itirazlarda bulunan vatandaşlar ikinci el konut kredisi çekerken büyük güçlük yaşıyorlar. Sıfır konutlar için kampanya üstüne kampanya düzenlenirken ikinci el konutlar için bankalar vatandaşlara güçlük üstüne güçlük çıkarıyorlar. 

750 BİN TL İKİNCİ EL KONUT KREDİSİ MALİYET HESAPLAMASI!

Bankalar her ne kadar ikinci el konutlar için konut kredisini sınırlı tutarlarda veriyor olsalar da kredi maliyetleri bankaları kredi hesaplama araçları üzerinden hesaplanabiliyor. 3 kamu bankasında da 120 ay vadeli 750 Bin TL ikinci el konut kredisinin maliyet hesaplamasını Emlak365 okuyucuları için yaptık ve ekran görüntülerini de haberimize ekledik.

750 Bin TL ikinci el konut kredisi taksit hesaplamaları! - Resim : 2

Halkbank'ın kredi hesaplama aracında yapılan kredi maliyet hesaplamasına göre 120 ay vadeli 750 Bin TL konut kredisinde aylık yüzde 1,29 oranında faiz uygulanıyor ve bu kredinin taksiti 12.321 TL olarak hesaplanıyor. 

750 Bin TL ikinci el konut kredisi taksit hesaplamaları! - Resim : 3

Vakıfbank'ın konut kredisi kampanyasında sıfır veya ikinci el ayrımı yapılmıyor. Yine bu bankanın kendi kredi hesaplama aracı üzerinden yapılan hesaplamaya göre 120 ay vadeli 750 Bin TL konut kredisinde aylık yüzde 1,29 oranında faz uygulanıyor ve aylık taksit 12.321 TL oluyor. 

750 Bin TL ikinci el konut kredisi taksit hesaplamaları! - Resim : 4

Ziraat Bankası da sıfır veya ikinci el konut ayrımı yapıldığına dair bir açıklamaya yer vermediği konut kredisi kampanyası kapsamında 120 ay vadeli 750 Bin TL konut kredisini aylık yüzde 1,36 faizle kullandırıyor ve aylık kredi taksiti 12.713 TL olarak hesaplanıyor.

SONRAKİ HABER