ABD Düğmeye Bastı, Dolar Kuru Yükselişe Geçti: Olağanüstü Tedbirler Devrede!

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen son dakika açıklaması yaptı, dolar kuru yükselişe geçti. ABD Hazinesi olağanüstü tedbirleri devreye soktu. Dolar kuru ne olur?
ABD Düğmeye Bastı, Dolar Kuru Yükselişe Geçti: Olağanüstü Tedbirler Devrede!

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'ye yönelik mektup kaleme alan Hazine Bakanı Jannet Yellen daha önce sinyallerini vermiş olduğu adımı attı. Yellen tarafından yapılan açıklama ile Hazine Bakanlığının borç limitlerine ilişkin almış olduğu önlemler duyuruldu.

Borç limitinin geçerlilik süresinin dolması ile beraber Amerika'nın temerrüde düşmemesi için alınacak olan olağanüstü tedbirler ABD Hazine Bakanlğıı tarafından devreye alındı. Alınan bu kritik karar ile beraber bazı borçlanma faaliyetleri resmen askıya alınmış oldu.

AMERİKA BAZI BORÇLANMA FAALİYETLERİNİ RESMEN ASKIYA ALDI!

ABD Hazine Bakanı Yellen tarafından kaleme alınan mektupta 2019 senesinde uygulamaya alınan yasa ile beraber yasal borç limiti süresinin 31 Temmuz 2021 tarihi itibari ile sona erdiği, 1 Ağustos 2021 tarihi itibari ile ise Amerika'nın ödenmemiş borcunun yasal sınırına ulaştığını belirterek bu nedenle Hazine Bakanlığı tarafından 2 Ağustos tarihi itibari ile olağanüstü önlemlerin devreye alındığını duyurdu.

Amerika Hazine Bakanlığı olarak bazı federal emeklilik ve sağlık yardım fonlarına yeni yatırımlarının askıya alındığını belirten Yellen daha önceki hazine bakanları tarafından da benzer adımlar atıldığını anımsatarak mektubunda "Kongreyi mümkün olan en kısa sürede harekete geçerek ABD'nin kredisini korumaya saygıyla davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

ABD Düğmeye Bastı, Dolar Kuru Yükselişe Geçti: Olağanüstü Tedbirler Devrede!

DOLAR KURUNDA TANSİYON YÜKSELDİ! 1 DOLAR BUGÜN NE KADAR, KAÇ TL OLDU?

Gelen açıklamaların ve delta varyantı nedeni ile yaşanan endişelerin baskısı ile açılan piyasada dolar kuru 8,34 TL ile güne merhaba dedi. Euro kuru 10 liranın altına gerileyerek 9,88 liraya gerilerken ons altının fiyatı da düştü ve 1.808 dolar seviyesinde tutundu.