ABD enflasyon rakamları Temmuz 2022 ne zaman, hangi gün, saat kaçta açıklanacak?

Küresel finans piyasaları bu hafta açıklanacak olan ABD Temmuz 2022 enflasyon rakamlarına kilitlenmiş durumda. ABD enflasyon beklentileri neler? ABD enflasyon rakamları Temmuz 2022 ne zaman, hangi gün, saat kaçta açıklanacak?

ABD enflasyon rakamları Temmuz 2022 ne zaman, hangi gün, saat kaçta açıklanacak?

Dünya genelinde tüm piyasalar bu hafta açıklanacak olan Temmuz 2022 dönemi ABD enflasyon rakamlarını merak içerisinde bekliyorlar. ABD’de enflasyon rakamlarının tüm piyasalar üzerinde çok büyük bir etkisi olacak. Borsalar, kripto paralar, altın, gümüş ve diğer değerli metaller ile döviz kurları enflasyon rakamlarından direkt olarak etkilenecekler. Peki ABD enflasyon rakamlarının açıklanma zamanı belli mi?

ABD ENFLASYON RAKAMLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Temmuz 2022 dönemine ilişkin ABD enflasyon rakamlarının ne zaman açıklanacağı belli oldu. Yapılan bilgilendirmelere göre ABD tüketici enflasyonu oranları 10 Ağustos 2022 Çarşamba günü açıklanacak. 11 Ağustos Perşembe günü ise ABD üretici enflasyonu verileri açıklanacak. Her ay olduğu gibi bu ay da ABD enflasyon verileri Türkiye saati ile saat 15:30’da açıklanacak. Bu rakamların açıklanması piyasalarda büyük etki yapacak.

BEKLENTİLER NELER?

ABD Temmuz 2022 enflasyon rakamlarına dair piyasa beklentileri enflasyonun düşeceği yönünde. Haziran ayını zirve olarak gören piyasalar Temmuz ayında Haziran’a göre daha düşük bir enflasyon rakamının çıkmasını bekliyor. Bundan dolayı da bu ay uzun bir süredir ABD enflasyon rakamları pozitif bir beklentiyle beklenmeye başlandı.

FED’İN FAİZ KARARINI ETKİLEYECEK!

ABD Temmuz 2022 enflasyon rakamları en çok da FED’in faiz kararı üzerinde belirleyici olacağından dolayı merak ediliyor. FED son toplantısında enflasyon rakamlarının takip edileceğini ve pozisyon açılması durumunda faiz artırımlarında hız keseceğini duyurmuştu. ABD enflasyon rakamlarında düşüş başlaması aynı zamanda FED’in 75 baz puanlık faiz artırımlarından vazgeçip 25 baz puan veya 50 baz puan faiz artırımlarına geri dönmesi anlamına geliyor.

ALTIN FİYATLARI ABD ENFLASYONUNU BEKLİYOR!

Altın fiyatları da açıklanacak olan ABD enflasyon rakamlarına göre pozisyon değişikliğine gidecek. Eğer enflasyon rakamlarında düşüş başlarsa altın fiyatlarında yeni bir yükseliş trendinin önü açılacak. Ekonomistler böyle bir senaryoda altın fiyatlarında ralli beklentisi içerisine girdiler.