ABD Enflasyonu Rekor Kırdı, Türkiye'de Akaryakıt Fiyatları Değişiyor! İstanbul, Ankara, İzmir'de Benzin Fiyatları Kaç TL Oluyor?

Akaryakıt fiyatlarında yapılacak indirim için beklenen ABD enflasyon verisi belli oldu. Peki Türkiye’de benzin fiyatlarına ne kadar indirim kararı alındı? İşte akaryakıtta son fiyat değişimleri...

ABD Enflasyonu Rekor Kırdı, Türkiye'de Akaryakıt Fiyatları Değişiyor!

Küresel petrol piyasası ile küresel ekonomide önemli hareketlenmeler yaşanmaya devam ediliyor. Petrol piyasasında brent petrol üç haneli rakamlardan çift haneli rakamlara düştü. Ayrıca bunun üzerine ABD’de enflasyon rakamları açıklandı. Bu gelişmeler üzerine Türkiye’de de akaryakıt fiyatları yeniden değerlendirildi. Peki benzin ve motorin ne kadar oldu? Zam mı indirim mi geldi? İstanbul, Ankara ve İzmir’de akaryakıt fiyatları kaç TL’den satılacak?

BRENT PETROL 100 DOLARIN ALTINA GERİLEDİ!

Dünyada son iki yıldır oldukça inişli çıkışlı bir grafik çizen petrol fiyatları sektörleri olumsuz etkilemeye devam ediyor. Pandemi sürecinde brent petrolün varil fiyatı 25 dolar seviyesinin altına kadar gerilemişti. Ancak sonrasında Ukrayna savaşından dolayı oluşan risklerle beraber brent petrolün varil fiyatı 135 doların üzerine çıktı. Son günlerde ise petrol fiyatlarında yine bir fiyat çöküşü yaşanıyor. Uzun bir süredir üç haneli rakamlarda fiyatlanan brent petrol çift haneli rakamlara gerileyerek varil başı 99 dolardan işlem görüyor.

ABD ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI

Küresel ekonomi için bu haftanın en önemli verisi ABD’de açıklanan enflasyon rakamları oldu. ABD’de enflasyon son 41 yılın zirvesine çıkarak yüzde 9,1 seviyesine fırladı. Bu açıklanan veri Türkiye ekonomisini de etkiledi. Dolar kurunda bir miktar yükseliş meydana gelirken kur şu anda 17,44 TL’den işlem görmeye devam ediyor. Akaryakıt fiyatlarının hesaplanmasında en önemli verilerden olan dolar kurundaki yükseliş benzin fiyatlarındaki indirimi biraz sınırladı.

BENZİN İNDİRİMİ NE KADAR OLACAK?

Maliyetlerin düşmesinden dolayı bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatına indirim kararı alındı. Petrol fiyatlarındaki düşüşten kaynaklanan bu indirim dolar kurundan destek alamadığı için sınırlı seviyede kaldı. Benzin fiyatlarına bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde 1,55 TL indirim yapılacak. Vatandaşlar indirimli fiyatlardan benzin alımına bu gece yarısından itibaren başlayabilecekler. Motorinin litre fiyatında ise şimdilik bir fiyat değişimi olmayacak.

ANKARA, İSTANBUL, İZMİR BENZİN FİYATLARI

Yapılacak 1.55 TL’lik benzin indiriminin ardından benzinin litre fiyatı İstanbul’da 23,66 TL, Ankara’da 23,77 TL, İzmir’de 23,76 TL’den satılacak. Fiyatlar bu gece yarısından itibaren geçerli olacak.