ABD'de ÜFE açıklandı, altın fiyatları fırladı!

Bu haftanın en önemli verilerinden olan ABD Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) açıklandı. Aralık 2022 döneminde ABD’de ÜFE yüzde 0,5 azalırken bu veri akışı altın piyasasının aradığı destek oldu ve fiyatlar yeniden tırmanışa geçti.

ABD'de ÜFE açıklandı, altın fiyatları fırladı!

Altın piyasası için çok önemli bir veri açıklandı. ABD’de merakla beklenen Aralık 2022 dönemi Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) rakamları belli oldu. ABD Çalışma Bakanlığı’nın duyurduğu yeni rakamlara göre Aralık döneminde ÜFE piyasa beklentilerinin üzerinde geriledi.

ÜFE GERİLEDİ!

ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre Aralık ayında ÜFE’de eksi enflasyon çıktı. Aylık bazda eksi yüzde 0,50 oranında ÜFE açıklanırken yıllık ÜFE ise yüzde 6,2’ye geriledi. Kasım dönemi için daha önce açıklanan yüzde 0,3 oranındaki ÜFE ise yüzde 0,2 olarak düzeltildi. 2022 yılında yıllık bazda ÜFE’de ABD’de beklentilerin altında yükselme kaydedildi. Bu da ABD ekonomisi için çok önemli bir öncü işaret oldu.

FED’İN FAİZ POLİTİKASI BAŞARIYA ULAŞIYOR!

FED 2022 yılı boyunca faiz artırımları yaparak enflasyonu dizginlemeye çalıştı. Yapılan bu faiz artırımlarının meyvesini FED toplamaya başladı. Aralık ayında ÜFE’de eksi 0,50 oran çıkması büyük bir memnuniyetle karşılandı. Bu durum FED’in artık 50 baz puanlık faiz artırımını tamamen masadan kaldıracağı anlamına geliyor. FED faiz artırımlarına nisan ayına kadar devam etmeyi planlıyor ama bu artırımlar 25 baz puanla sınırlandırılacak. Yine yıl içerisinde enflasyonda düzelmelere göre faiz indirimleri gündeme alınabilecek.

ALTIN FİYATLARI COŞTU!

ABD’de açıklanan ÜFE’nin altın piyasasına yansıması hemen kendisini gösterdi. FED’in faiz silahını sert bir şekilde çekmeyeceğinin belli oloması ile beraber altın fiyatlarında yeniden yükseliş başladı. Ons altın 1.914 dolar seviyesinden 1.923 dolara fırladı. Gram altın da bu durumdan etkilendi ve 1.161 TL’ye yükseldi. Kapalıçarşı altın piyasasında ise gram altın şu anda yeniden 1.185 TL’ye çıktı.

SONRAKİ HABER