Ağustos ayı doğalgaz tarifesi BOTAŞ tarafından yayımlandı! Doğalgazın metreküpü kaç TL oldu, konutta gaz fiyatı için zam geldi mi?

Rusya'nın Ukrayna topraklarına girmesi ile patlama yaşanan doğalgaz fiyatları için gözler Ağustos ayı tarifesine çevrilmişti. Beklenen tarife BOTAŞ tarafından açıklandı. Konutlarda doğalgaz fiyatı ne kadar oldu, 100 m3 doğalgaz kaç TL, 1 m3 doğalgazın fiyatı ne kadar?

Ağustos ayı doğalgaz tarifesi BOTAŞ tarafından açıklandı

Ukrayna ile Rusya arasında devam eden savaş tüm dünyada büyük bir enerji krizi yaşanmasına neden olurken Avrupa'da doğalgaz fiyatları zam rekoru kırmıştı. Avrupa kış öncesi büyük bir enerji buhranı yaşarken alınacak yeni önlemler ve ilave vergiler tartışılmaya başlanmıştı. 

Türkiye'de ise gözler yükselen döviz kuru ve doğalgaz maliyeti sonrasında Ağustos ayı tarifesine çevrilmişti. Konu hakkında beklenen açıklama BOTAŞ tarafından yapıldı. BOTAŞ resmi internet sitesi üzerinden yayımlanan tarife ile Ağustos ayında uygulanacak olan doğalgaz fiyat tarifesi açıklandı. İşte o fiyatlar ve alınan yeni zam kararı... 

BOTAŞ 2022 YILI AĞUSTOS AYI DOĞALGAZ TOPTAN SATIŞ FİYAT TARİFESİ! KONUTLARDA DOĞALGAZA ZAM GELDİ Mİ, VAR MI?

BOTAŞ'ın resmi internet sitesi üzerinden yayımlamış olduğu Ağustos ayı doğalgaz toptan satış fiyat tarifesi üzerinde konut ve sanayi üretimi için doğalgaz fiyatı sabit tutulurken ne yazık ki elektrik üretimi amacı ile kullanılan doğalgaz tarifesinde ise artışa gidildi. Bu da elektrik faturasına Ağustos ayında zam yansıtılması riskini ortaya çıkardı. 

Ağustos ayı doğalgaz tarifesi BOTAŞ tarafından yayımlandı! Doğalgazın metreküpü kaç TL oldu, konutta gaz fiyatı için zam geldi mi?

BOTAŞ resmi internet sitesi üzerinden yapılan duyuru ile mesken ve sanayi abonelerinin tarifeleri sabit tutulurken elektrik üretim amaçlı tarifede yüzde 10 artışa gidildi. Doğalgaz fiyatları BOTAŞ tarafından aylık olarak hesaplanıyor. Elektrik üretimi amacı ile kullanılan doğalgazda yapılan yüzde 10'luk zammın elektrik fiyatları tarifesine yansıtılıp yansıtılmayacağı ise önümüzdeki günlerde belli olacak. 

Ağustos ayı doğalgaz tarifesi BOTAŞ tarafından yayımlandı! Doğalgazın metreküpü kaç TL oldu, konutta gaz fiyatı için zam geldi mi? - Resim : 2

DOĞALGAZ'IN METREKÜPÜ NE KADAR, 1 M3 DOĞALGAZ FİYATI KAÇ LİRA, KONUTLARDA DOĞALGAZ SATIŞ FİYATI KAÇ TL?

Zamlı doğalgaz tarifesi bugün itibari ile uygulamaya geçerken konut ve sanayide doğalgaza zam gelmedi. Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) tarafından yayımlanan yeni tarife kapsamında Ağustos ayında konutlarda 1000 m3 doğalgaz satış fiyatı 3 bin 264 TL olarak korundu. Buna göre konutlarda:

100 m3 doğalgaz satış fiyatı 326,40 TL, 

Doğalgazın metreküp satış fiyatı yani 1 m3 doğalgazın satış fiyatı ise 3,26 TL olarak uygulanacak. Sanayi abonelerinin doğalgaz tarifesi ise 1000 m3 için 10 bin 416 TL olarak uygulanmaya devam edecek. Elektrik üretimi amaçlı kullanılan doğalgaz satış fiyatı ise yüzde 10 zammın ardından 13 bin 750 TL olarak uygulanmaya devam edecek.