Aile Bakanlığı duyurdu! O kişilere 2.392 TL ödeme yapılacak!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bazı sosyal yardımlar için 2023 zamlarını açıkladı. Yaşlı aylığı, engelli maaşı ve engelli yakını aylıklarının ödeme tutarları yükseltildi.

Aile Bakanlığı duyurdu! O kişilere 2.392 TL ödeme yapılacak!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından milyonlarca vatandaşa her ay belirli tutarlarsa sosyal yardım ödemesi yapılıyor. Sosyal yardım programları üzerinden yapılan bu ödemeler çok sayıda kişinin maddi olanaklarının bir miktar yükseltilmesini sağlıyor. Koşulları uyan vatandaşlar Aile Bakanlığı’na başvuru yaparak bu sosyal yardımları alabiliyorlar.

Aile Bakanlığı’nın sosyal yardımları her yıl iki defa zamlanıyor. Bu zamlarla beraber vatandaşlar daha yüksek tutarlarda nakit destek alabiliyorlar. Zam yapılırken de memur maaşlarına yapılan zamlar esas alınıyor. Ocak ve Temmuz aylarında sosyal yardımlara gelen zamların hesaplanması Aile Bakanlığı tarafından yapılmaya başlandı. Yüzde 30 oranında yapılan zam ile yeni ödeme tutarları belirlendi.

YAŞLI AYLIĞI ARTTI!

Aile Bakanlığı 65 yaş üstünde olan ve sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara her ay ödenecek şekilde yaşlı aylığı veriyor. Bu sosyal yardımda bir gelir şartı da aranıyor. 65 yaş aylığı alacak olan vatandaşın eşi ile beraber yapılan hesaplamada kişi başına düşen aylık geliri 2.835 TL’den fazla olmamalıdır. Bu koşulu sağlayan 65 yaş üstü vatandaşlara Aile Bakanlığı tarafından 2023 yılında 1.997 TL ödeme yapılacak.

ENGELLİ MAAŞINA OCAK ZAMMI!

Aile Bakanlığı’nın yoğun olarak verdiği sosyal yardımlarından birisi de engelli aylığı olarak biliniyor. 18 yaş üstü engelli vatandaşlara verilen bu sosyal yardım için sosyal güvencesi olmama şartı aranıyor. Ayrıca bu kişilerin yaşadıkları hanede kişi başı düşen aylık ortalama gelir 2.835 TL’den fazla olmamalıdır. Bu koşulu sağlayanlara Aile Bakanlığı 2023 tarifesine göre ödeme yapacak. Engellilik oranı yüzde 40 ile 69 arasında olanlara 1.594 TL, yüzde 70 ve üzeri olanlara ise 2.392 TL ödeme yapılacak.

ENGELLİ YAKINLARINA ZAMLI ÖDEME!

Aile Bakanlığı engelli yakınlarına da bir sosyal yardım ödemesi yapıyor. 18 yaşından küçük engelliler için yapılan bu ödemede sosyal güvencesi olmama koşulu aranıyor. Ayrıca hane içi kişi başı ortalama aylık 2.835 TL’den fazla olmamalıdır. Bu koşullarda yüzde 40 üzerinden engelli çocukları olan ailelere engelli yakını aylığı veriliyor. Bu sosyal yardım yapılan yeni zamla beraber 1.594 TL’ye yükseltildi.

SONRAKİ HABER