Aile Bakanlığı'ndan yakınlarını kaybedenlere 1.062 TL vefat yardımı ödenmeye başlandı!

Yakınları vefat edenlere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından nakit sosyal yardım yapılıyor. Perki vefat yardımı nedir, kimlere verilir, kaç TL’dir, şartları nelerdir?

Aile Bakanlığı'ndan yakınlarını kaybedenlere 1.062 TL vefat yardımı

Türkiye’de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından vatandaşların ihtiyaçları dahilinde çeşitli sosyal yardım ödemeleri yapılıyor. Bu sosyal yardım ödemeleri ile ihtiyaç sahibi vatandaşların yaşadığı zorluklar biraz olsun azalıyor. Aile Bakanlığı çok farklı programlar ile vatandaşları maddi olarak destekliyor. Bunlardan birisi de Vefat Yardımı’dır. Peki Vefat Yardımı sosyal yardımının kapsamı ve içeriği nedir?

VEFAT YARDIMI NEDİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından uygulanan sosyal yardım programı kapsamında yakınları vefat eden vatandaşlara tek seferlik ödenen sosyal yardım programı Vefat Yardımı’dır. Bu sosyal yardımdan Aile Bakanlığı’ndan 3294 saylı Kanun kapsamında sosyal yardım alan vatandaşlar yararlanabilmektedirler. 15 Nisan 2022 ve sonrasındaki vefatlar için Aile Bakıanlığı bu sosyal yardım ödemesini yapmaktadır.

KİMLERE VERİLİYOR?

Vefat Yardımı’nın kimlere verildiği de açıklandı. Buna göre bu imkandan yararlanmak isteyenler öncelikle Aile Bakanlığı’ndan sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşlar olmalıdırlar. Bu sosyal yardımın verileceği kişi vefat eden kişi ile vefat etmeden önce aynı evde ikamet ediyor olmak gerekiyor. Bu şartları karşılayanlar Vefat Yardımı ödemesi almaya hak kazanıyorlar.

VEFAT YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Vefat Yardımı başvurusunu yardımı alacak kişi de veya onun bir yakını da yapabilmektedir. Bu başvuruda bulunurken Ölüm Belgesi’nin sunulması gerekiyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden vefat Yardımı başvurusu yapılabilmektedir. Başvuruya dair detaylı bilgiler ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın illerdeki ve ilçelerdeki birimlerinden edinilebiliyor.

VEFAT YARDIMI KAÇ TL’DİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yeni sosyal yardımlarından birisi olan Vefat Yardımı kapsamında vatandaşlara tek seferlik olmak üzere 1.062 TL ödeme yapılmaktadır. Her bir vefat için bu sosyal yardım alınabilir. Ancak bir kişinin vefat etmesi halinde onun sadece bir yakınına ödeme yapılıyor. Aynı aileden farklı kişilere aynı anda Vefat yardımı ödemesi yapılmamaktadır.