Aile Destek Programı ilk ödemeleri yapıldı! Kimler programdan yararlanabilir, başvuru şartları neler?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz aylarda duyurduğu Aile Destek Programı kapsamında ödemeler başladı. Aile Destek Programı’na nasıl başvuru yapılır, nasıl ödeme alınır? İşte detaylar…

Aile Destek Programı ilk ödemeleri yapıldı!

Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aile Destek Programı ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Aile Destek Programı kapsamında ilk ödemeler de 29 Temmuz Cuma günü yapıldı. Aile Destek Programı’na başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar, başvuru tarihlerini ve başvuru şartlarını yakından takip ediyor. Aile Destek Programı ile ilgili açıklamalarda bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, söz konusu programın ödeme takvimini duyurdu. Bakan Yanık’ın duyurusu sonrasında Aile Destek Programı ödemeler takvimi belli oldu. Öte yandan birçok vatandaş, Aile Destek Programı ödemelerinden nasıl yararlanabileceğini, nasıl başvuruda bulunabileceğini araştırıyor. İşte detaylar…

AİLE DESTEK PROGRAMI ÖDEMELERİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Milyonlarca vatandaşın yakından takip ettiği ve beklediği Aile Destek Programı ödemeleri 29 Temmuz Cuma günü başladı. Henüz programa başvuruda bulunmayan vatandaşlar, program başvuru tarihlerini ve başvuru şartlarını araştırmaya devam ediyor. Aile Destek Programı ile her yıl yaklaşık 4 milyon haneye aylık düzenli olarak 450 – 600 TL aralığında değişen tutarlarda destek ödemesi yapılıyor. Söz konusu ödemelerin ihtiyaç sahibi ailelere yapılması ve dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelerin ihtiyaçlarını giderebilmesi hedefleniyor. Aile Destek Programı için hangi şartlar aranıyor, kimler programa katılabilir, başvuru nereden ve hangi tarihlerde yapılabilir?

4 MİLYON HANEYE ÖDEME YAPILACAK

Aile Destek Programı ilk ödemeleri yapıldı! Kimler programdan yararlanabilir, başvuru şartları neler?

Aile Destek Programı’ndan yararlanmak ve ödeme almaya başlamak isteyen vatandaşların program için e-Devlet üzerinden başvuruda bulunması gerekiyor. İsteyen vatandaşlar e-Devlet yerine ikametlerinin bağlı olduğu 3294 sayılı Kanun kapsamında kurulmuş olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına (SYDV) giderek de başvuruda bulunabiliyor. Bakan Yanık’ın açıklamalarına göre bu programdan yılda yaklaşık 4 milyon hanenin yararlanması bekleniyor.

NE KADAR ÖDEME YAPILIYOR?

Bakan Derya Yanık, yaptığı açıklamada “Hanelerin gelir durumlarına göre belli birtakım şartları var. Aylık 450, 550, 600 olmak üzere üç segmentte destek vereceğiz” dedi. Bakan Yanık’ın da açıklamalarına göre böylece hanelere ortalama yıllık 5 bin 400 ile 7 bin 200 TL arasında ödeme yapılması amaçlanıyor.