AK Parti'den EYT'de takvim ve maaş açıklaması!

EYT düzenlemesi ile alakalı olarak süreç merak edilirken AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik buna dair bazı açıklamalarda bulundu. EYT’de sorun olmadığını belirten Ömer Çelik, planlanan takvimi de açıkladı.

AK Parti'den EYT'de takvim ve maaş açıklaması!

Türkiye’de milyonlarca vatandaşı gözü kulağı TBMM’ye odaklandı. Uzun yıllar boyunca Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) olarak mücadele eden vatandaşlar mutlu sona ulaşmaya çok yaklaştılar. Uzun yıllar boyunca dernekleşen hatta siyasi parti bile kuran EYT’liler sonunda siyasi mekanizmaya seslerini duyurup gereken düzenleme için çalışma yapılmasını sağladılar. EYT ile alakalı olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bir düzenleme için çalışma gerçekleştirdi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan da buna onay verdi. Şimdi ise top tamamen TBMM’de.

TBMM’DE SÜREÇ BEKLENİYOR!

EYT düzenlemesine dair kanun teklifinin TBMM Başkanlığına verilmesi bekleniyor. Bu konuda AK Parti grubunun bir süredir çalıştığı biliniyor. Yapılan düzenlemenin kanun teklifine dönüşmesi için gerçekleştirilen çalışmada son aşamaya geçildi. EYT ile alakalı son durumu ise AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik bugün CNN Türk’te katıldığı yayında açıkladı.

EYT AÇIKLAMASI!

EYT’de herhangi bir sorun olmadığını söyleyen Ömer Çelik, “EYT ile alakalı düzenlemenin 10 gün içerisinde TBMM’de gündeme gireceğini söyleyebilirim. Kanun teklifi bu süre içerisinde TBMM Başkanlığına sunulacaktır. Herhangi bir sorun yoktur. Bu ay sonu ya da Şubat ayının başında bunu yasalaşması tamamlanmış olur. Sonrasında emeklilik uygulamasına hızlı bir şekilde geçiş yapılır.” dedi.

EYT’lilerin ne zaman maaş alabileceklerine dair de bilgi veren Ömer Çelik, “EYT’lilerin maaş meselesi hakkında hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın hem de Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın hazırlığı var. Maaş ödemelerinin Mart ayında başlayacağı söylenmişti. Bu takvimde bir aksama yaşanması pek mümkün gözükmüyor. Teknik detayları bilmiyorum ama emekli olma şartlarını taşıyan vatandaşlarımız işlemlerini yaparak emekli maaşlarını almaya başlayacaklar.” ifadelerini kullandı.

SONRAKİ HABER