AK Parti'den yeni ekonomi torba yasası! Kredi Borç affı, faizler siliniyor, icralık borçlara devlet desteği geliyor

2023 seçimleri öncesi ekonomik olarak vatandaşın cebini rahatlatmayı hedefleyen AK Parti'den son dakika torba yasa düzenlemesi haberi geldi. Yeni torba yasada neler olacak, kimler yararlanacak, kredi borç affı, KYK faizlerinin silinmesi, icralık borçlara devlet desteği ne zaman?

AK Parti'den yeni ekonomi torba yasası! Kredi Borç affı, faizler siliniyor, icralık borçlara destek

Türkiye tüm hızı ile 2023 yılında yapılacak olan genel seçimlere doğru ilerlerken son anket sonuçlarında oy kaybına uğradığı iddia edilen AK Parti'den yeni hamle geldi. Ekonomide yaşanan sorunları çözmek için yeni bir torba yasa tasarısı hazırlığı başlarken pek çok kesime dokunacak olan önemli düzenlemeler yasa içerisinde yer aldı. 

Özellikle de son dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından peş peşe açıklanan yeni ekonomi müjdelerinin bu torba yasa içerisinde yer alacağı belirtilirken, söz konusu düzenlemenin dar gelirli vatandaşların rahat bir nefes almasını sağlayacağı dile getirildi. Düzenleme için AK Parti ekonomi kurmayları tarafından çalışmanın başladığı, hazırlanan torba yasanın meclis açılır açılmaz hemen komisyona getirileceği iddia edildi. 

MECLİS NE ZAMAN AÇILACAK, TBMM YENİ YASAMA DÖNEMİ HANGİ TARİHTE BAŞLAYACAK?

Resmi Gazete'de yayımlanan duyuru ile meclisin 1 Temmuz Cuma gününden başlamak ve 1 Ekim Cumartesi günü saat 14.00'te toplanmak üzere tatile girmesine, Genel Kurulun 1 Temmuz tarihli 111'inci birleşiminde karar verildiği ilan edilmişti. Bu kapsamda TBMM 1 Ekim 2022 tarihinde yeniden açılacak. 

 AK Parti'den yeni ekonomi torba yasası! Kredi Borç affı, faizler siliniyor, icralık borçlara devlet desteği geliyor

YENİ TORBA YASA 2022! TORBA YASADA NELER VAR?

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişin etkisi ile dar gelirli vatandaşların geçim dertleri ağırlaşırken AK Parti kurmayları tarafından yeni torba yasa tasarısı hazırlığı başladı. Yeni ekonomi torba yasa tasarısı içerisinde yer alması beklenen en önemli iki düzenlemenin KYK borç yapılandırması ve icralık borçlara devlet desteği olması bekleniyor. 

AK Parti'den yeni ekonomi torba yasası! Kredi Borç affı, faizler siliniyor, icralık borçlara devlet desteği geliyor - Resim : 2

KYK BORÇLARI NE ZAMAN SİLİNECEK, KYK BORÇ YAPILANDIRMA İLE FAİZLER SİLİNİYOR MU?

Düzenlemede KYK borcu olan kişiler için faizlerin silinmesi konusunda yasal düzenlemenin yapılması da bekleniyor. KYK borçlarına af olarak anılan düzenlemede torba yasa içerisine eklenen madde ile son 11 senelik zaman dilimi içerisinde 7 kere yapılandırma kararı çıkan KYK öğrenim kredilerinin geri ödemelerinde 8. kez yapılandırma yapılacak. Düzenleme ile KYK borcuna faiz ya da enflasyon farkı uygulanmadan borç yapılandırma yapılacak. 

AK Parti'den yeni ekonomi torba yasası! Kredi Borç affı, faizler siliniyor, icralık borçlara devlet desteği geliyor - Resim : 3

İCRALIK BORÇLARA YAPILANDIRMA VE DEVLET DESTEĞİ NE ZAMAN GELECEK?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından yapılan son dakika açıklaması ile duyurulan icralık borçlara devlet desteği kapsamında 6 milyon dar gelirli vatandaşın 15 Ağustos öncesine ait icra ve haciz işlemi başlatılmış 30 milyar lira tutarındaki borçları silinecek. Enflasyon düzeltmesi ile ev sahibi ve kiracı anlaşmazlıklarına arabulucu sisteminin de torba yasa içerisinde yer alması bekleniyor. Yine çiftçilerin kamu borçları ve bazı kredi borçlarının da silineceği belirtiliyor.