Akaryakıt fiyatları için son dakika çift haneli indirim açıklaması! Emtia Piyasaları Uzmanı benzin, motorin ve otogaz LPG'ye süper indirim tarihini açıkladı

Brent petrol fiyatı 8 Ağustos 2022 Pazartesi gününe yine düşüş yönlü başlarken gözler benzin, motorin ve LPG otogaz fiyatı için yapılacak olan indirim açıklamasına çevrilmişti. Benzine indirim var mı, motorin düşecek mi, LPG otogaz fiyatları indirime girecek mi, ne zaman düşer?

Emtia Piyasaları Uzmanı benzin, motorin ve otogaz LPG'ye süper indirim tarihini açıkladı

Hatırlanacağı üzere 2021 senesinin ikinci yarısında dolar kurunda yaşanan sert yükseliş ile akaryakıt fiyatları zam yağmuruna tutulmuş, ilk olarak çift haneli rakamları gören benzin ve motorin fiyatları için akaryakıt istasyonları tabelalarını değiştirmişti. Akaryakıta gelen rekor zam ile beraber araç sürücüleri büyük şaşkınlık yaşarken kur korumalı TL vadeli mevduat hesabının açıklanması ile dolar kurunda yaşanan düşüş bu seferde brent petrol engeline takılmıştı. 

Tam dolar kuru düştüğü için akaryakıt fiyatlarına indirim beklemeye başlayan araç sahipleri bu seferde Rusya ile Ukrayna arasında patlak veren savaş nedeniyle yeni bir zam dalgası etkisi altına girmişti. Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaş ile brent petrol ilk olarak 100 dolar sınırını aşarak yeni bir zam furyası yaşanmasına neden olmuş, sonrasında ise 140 dolara fırlayarak benzin ve motorinde 30 TL rakamının görülmesi ile şok etkisi yaratmıştı. 

BRENT PETROL FİYATINDA SON DURUM NE, PETROLÜN VARİL FİYATI NEDEN DÜŞTÜ, DÜŞÜYOR?

Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaş ile brent petrolün fiyatı el yakmaya başlarken Amerika yaşanan yükselişin Rusya'nın işine gelmesi nedeniyle devreye girmiş ve kendi rezervlerini kullanıma açmıştı. Amerika tarafından atılan adımlar brent petrol fiyatında düşüş yaşanmasına neden olurken brent petrol savaş öncesi seviyeye çekilmişti. 

Akaryakıt fiyatları için son dakika çift haneli indirim açıklaması! Emtia Piyasaları Uzmanı benzin, motorin ve otogaz LPG'ye süper indirim tarihini açıkladı

Brent petrol yükseliş ve düşüş dalgalı olarak 92 - 95 dolar bandında sıkıştı. Brent petrol fiyatı bugün yeniden 95,96 dolar seviyesini görürken ekonomistler resesyon baskısı ile brent petrol fiyatlarında düşüş yönlü seyir beklediklerini dile getirmeye deva ediyor. 

Akaryakıt fiyatları için son dakika çift haneli indirim açıklaması! Emtia Piyasaları Uzmanı benzin, motorin ve otogaz LPG'ye süper indirim tarihini açıkladı - Resim : 2

AKARYAKIT FİYATLARI SON DAKİKA: BENZİN VE MOTORİNE İNDİRİM BEKLENTİSİ VAR MI, BENZİNE İNDİRİM GELECEK Mİ?

Akaryakıta yeni indirim beklentisi gündemdeki yerini korurken konu hakkında bir açıklama da Emtia Piyasaları Uzmanı Zafer Ergezen tarafından yapıldı. Ergezen, Sabah Gazetesi'ne konu hakkında yapmış olduğu açıklamasında "Ben petrol fiyatlarının düşme ihtimalini yükselme ihtimalinden daha beklenebilir olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki dönem için 85-87 dolar bandının en olası bir fiyatlama olduğunu düşünüyorum" diyerek Rusya ile Ukrayna arasındaki risk faktörünün de sona ermesi durumunda brent petrol fiyatının 65 dolara kadar çekilebileceğini söyledi. 

Akaryakıt fiyatları için son dakika çift haneli indirim açıklaması! Emtia Piyasaları Uzmanı benzin, motorin ve otogaz LPG'ye süper indirim tarihini açıkladı - Resim : 3

Bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda akaryakıt fiyatlarına çift haneli indirimlerin yansıtılabileceği belirtilirken özellikle de brent petrolde 65 dolar seviyesinin görülmesi ve dolar kurundaki yükselişin de önünün kesilmesi durumuna yeniden benzin ve motorinde 12 TL seviyesinin görülebileceği belirtiliyor. Konu hakkında gözler dolar kuru ve brent petrol fiyatlarında olmaya devam edececek. 

Akaryakıt fiyatları için son dakika çift haneli indirim açıklaması! Emtia Piyasaları Uzmanı benzin, motorin ve otogaz LPG'ye süper indirim tarihini açıkladı - Resim : 4

GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI LİSTESİ! BENZİN, MOTORİN VE LPG OTOGAZ SATIŞ FİYATI ANKARA, İSTANBUL, İZMİR BUGÜN NE KADAR, POMPA LİTRE SATIŞ FİYATI KAÇ TL?

Akaryakıt fiyatlarında yapılan son indirimlerin ardından kurşunsuz benzin litre pompa fiyatı İstanbul'da 20,06 TL seviyesine çekilirken, Ankara ve İzmir'de 20,17 TL olarak uygulanmaya başlanmıştı. Otogaz satış fiyatı 11,1 TL olurken Ankara'da motorin litre satış fiyatı 23,5 TL, İzmir'de 23,52 TL ve İstanbul'da ise 23,37 TL olarak işlem görmeye devam ediyor.