Akaryakıt piyasasında sular durulmuyor! Motorine bir zam daha geliyor!

Akaryakıt piyasasında sular durulmuyor. Son günlerde akaryakıt fiyatlarına gelen zamlara bir yenisi daha ekleniyor. Sektör kaynaklarının verdikleri bilgilere göre motorine bir zam daha yapılacak! Motorin fiyatları İstanbul, Ankara ve İzmir'de kaç TL olacak?

Akaryakıt piyasasında sular durulmuyor! Motorine bir zam daha geliyor!

Türkiye'de akaryakıt sektöründe fiyatların hızı kesilememeye başlandı. Bir süre indirim haberleri ile sevinen araç sahipleri arka arkaya gelen zamlarla neye uğradıklarını şaşırdılar. Şimdi ise yeni bir zam haberi gündeme bomba gibi düştü. Artan maliyetlerden dolayı akaryakıt fiyatlarında yeniden güncellemeye gidiliyor.

PETROL FİYATLARI ŞOKU ATLATIYOR!

Küresel petrol piyasalarında ABD Başkanı Joe Biden tarafından yapılan müdahale ile petrol fiyatlarında geri çekilmeler meydana gelmişti. ABD hem fazladan petrol stokunu artan fiyatlara karşı piyasaya sürerken hem de Suudi Arabistan'ın petrol arzının artırılmasını sağlamıştı. Bu şekilde petrol fiyatlarında bir geri çekilme yaşandı. Bu durum ABD enflasyonunun düşüş sürecini başlatırken Türkiye'de de bazı indirimlerin yapılması sağlamıştı. Ancak akaryakıtta bu pozitif piyasa çok uzun sürmedi. Küresel piyasalarda brent petrolün varil fiyatı yeniden yükselişe geçti. 

DOLAR KURU DÜŞMEYİNCE DENGELEME YAPILAMIYOR

Petrol fiyatları artarken Türkiye'de maliyetlerin dengelenebilmesi için dolar kurunda düşüşler yaşanması gerekiyor. Ancak dolar kuru 17,94 TL seviyesine demir atıp kaldı. Bundan dolayı akaryakıt maliyetleri de gerilemiyor. Aksine petrol fiyatları arttıkça akaryakıt maliyetleri de ona göre yükseliyor. Bu da akaryakıtta yeni zamlara zemin hazırlıyor. 

MOTORİN ZAMMI GELİYOR!

Geçtiğimiz hafta önce 1 TL indirim gelen motorin fiyatlarına Perşembe günü 81 kuruş zam kararı açıklanmış ve uygulanmıştı. Şimdi ise yeni hafta için motorin zammı haberi geldi. Akaryakıt sektörünün temsilcilerinin verdikleri bilgilere göre Pazartesi gününü Salı gününe bağlayan gece yarısı motorinin litresine 1,26 TL daha zam gelecek. Salı gününün ilk dakikalarından itibaren yeni motorin zammı pompa fiyatlarına yansıtılacak. 

İSTANBUL, ANKARA, İZMİR'DE MOTORİN KAÇ TL OLACAK?

Motorin zammının ardından İstanbul'da, Ankara'da ve İzmir'de motorinin litre fiyatının kaç TL olacağı merak ediliyor. Edinilen bilgilere göre zam uygulamaya geçtikten sonra motorinin litresi İstanbul'da 24,51 TL, Ankara'da 24,60 TL, İzmir'de 24,61 TL olacak. Benzin fiyatları için ise şu anda gündemde fiyat güncellemesinin olmadığı bildirildi.