Akaryakıt zammı iptal edilmişti! Bu gece yarısı yeni zam geliyor!

Akaryakıt zammı iptal edilmişti! Bu gece yarısı yeni zam geliyor!
Akaryakıtta fiyat değişimleri baş döndürmeye devam ediliyor. Benzine dün yapılması beklenen zam iptal edilmişti. Aradan bir gün geçti ama benzin için yeni bir zam kararı alındı. Benzin zammı ile alakalı son dakika gelişmeleri belli oldu.

Akaryakıt fiyatları ile alakalı olarak gündeme çok önemli gelişmeler gelmeye devam ediyor. Benzin için dün gece yarısından itibaren geçerli olacak bir zam haberi kamuoyuna yansımıştı. Bu zammın tutarının 75 kuruş olacağı bizzat akaryakıt sektörü kaynakları tarafından kamuoyuna açıklanmıştı. Ancak bu zam akşam saatlerinde iptal edilerek geri çekilmişti. Akaryakıt fiyatları da değişmemişti. Araç sahiplerinin sevinci bir gün bile sürmedi!

BENZİN İÇİN YENİ ZAM AÇIKLANDI!

Benzinin litre fiyatına dün akşam yapılması beklenen zammın iptalinin ardından yeni bir zam haberi bugün gündeme bomba gibi düştü. Benzinin litresine bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde 43 kuruş zam geleceği bildirildi. Akaryakıt sektörü kaynakları bu zammın iptal edilmesinin zor olacağını bildirirken akaryakıt fiyatları bu gece yarısından itibaren değişecek.

DOLAR KURU DURMUYOR!

Akaryakıtta maliyetleri belirleyen ana unsurlardan birisi de dolar kuru oluyor. Dolar kuru bugün 20 TL seviyesini aşmayı başardı. Serbest piyasada 21 TL'nin üzerini gören dolar kuru ile yapılan hesaplama ile benzin zammı kaçınılmaz hale geldi. Yapılacak olan zammın oranının az olması ise seçim öncesi yüksek bir zammın yapılmasından kaçınma şeklinde değerlendirildi.

PETROL FİYATLARI ARTIYOR!

Dolar kuru yükselirken akaryakıt maliyetlerini belirleyen petrol fiyatlarında da yükselişler devam ediyor. Petrol fiyatlarında artışlar hız kazanırken bundan en çok petrol tüketiminin çoğunu ithalat ürünü olarak kullanan Türkiye gibi ülkeler etkileniyorlar. Bu ülkelerin petrol ürünleri maliyetlerini yükselten bu durum cari açığa kadar uzanan olumsuz bir etkiye sahip olabiliyor.

MOTORİNE ZAM YOK!

Motorin fiyatlarında herhangi bir değişim olup olmayacağı da merak edilirken akaryakıt sektörü kaynakları buna da yanıt verdiler. Buna göre motorin fiyatlarında herhangi bir değişim olmayacak. Ancak dolar kuru yükselmeye devam ederse gelecek hafta bu ürün grubunda da yeni zam hesaplaması yapılabilecek.

Bu gece benzinin litre fiyatına gelecek olan 43 kuruşluk zammın öncesinde fiyatlar İstanbul'da 20,52 TL, Ankara'da 20,94 TL ve İzmir'de 20,93 TL şeklinde uygulanıyor.