Akaryakıt zammında son dakika karar değişikliği! 1,26 TL'lik motorin zammı açıklanmıştı!

Akaryakıt fiyatlarına zam yapılmasına dair alınan kararın değiştirildiği bildirildi. Motorinin litre fiyatına yapılacağı açıklanan 1,26 TL'lik zam kararı hakkında yeni bir son dakika kararı alındığı açıklandı.

Akaryakıt zammında son dakika! 1,26 TL'lik motorin zammı açıklanmıştı!

Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlar son günlerde oldukça tepki görüyordu. Araç sahipleri bir süre düşen akaryakıt fiyatlarının ardından yeni zamlarla zor durumda kalıyorlar. Geçtiğimiz hafta içinde hem benzinin hem de motorinin litre fiyatlarına çeşitli oranlarda zamlar yapılmıştı. Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere de motorinin litresine 1,26 TL zam yapılacağı açıklanmıştı. Ancak akşam saatlerinde buna dair yeni bir karar alındı. 

PETROL FİYATLARI DÜŞTÜ!

Bugün küresel petrol piyasalarında oldukça hareketli bir fiyatlama takip edildi. Brent petrolün varil fiyatı 100 dolar seviyesinin üstünde tutunmaya çalışırken bugün yeni bir düşüş hareketi meydana geldi. Brent petrolün varili yüzde 4 değer kaybederek 94 dolar seviyesine kadar geriledi. Bu durum Türkiye gibi akaryakıt ürünlerinin büyük bir kısmını ithalat ürünü olarak temin eden ülkelerde maliyet düşüşü anlamına geliyor. 

MOTORİN ZAMMI İPTAL EDİLDİ!

Yapılan hesaplamalar ile bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde motorinin litre fiyatına 1,26 TL zam yapılacağı ilan edilmişti. Ancak petrol fiyatlarında meydana gelen gerileme bu zam hakkında alınan kararı yeniden değerlendirilmesini gerektirdi. Maliyet düşüşü ile motorine zam yapılmasına gerek kalmayınca alınan zam kararı değiştirilip iptal edildi. Bu karar doğrultusunda bu gece yarısı yapılacak olan motorin zammı devre dışı kaldı. 

İNDİRİM OLUR MU?

Benzin ve motorin fiyatlarında zam beklentisi şimdi yerini indirim beklentisine çevirdi. Maliyetlerin düşmesi ile hem benzinde hem de motorinde indirim olması bekleniyor. Ancak bu indirimin ne miktarı ne de zamanı ile alakalı yapılmış resmi bir açıklama yok. Dolar kuru akaryakıt indiriminde belirleyici olacak. Ayrıca petrol fiyatlarında meydana gelecek yeni fiyat düşüşleri de akaryakıt indirimi ile alakalı yeni gelişmelerin yaşanmasını sağlayabilecek.