Akaryakıta çifte zam: Önce motorin şimdi benzine zam açıklandı! Dev zam sonrası Ankara, İzmir, İstanbul güncel akaryakıt fiyatları listesi

Akaryakıt fiyatları benzin ve motorin indirim haberleri sona erdi yeniden zam haberleri gelmeye başladı. Akaryakıt fiyatlarına son dakika zam haberi açıklandı. Benzine zam geldi mi, var mı, benzine zam beklentisi kaç TL, motorinin litre pompa satış fiyatı kaç TL?

Akaryakıta çifte zam: Önce motorin şimdi benzine zam açıklandı!

Brent petrol fiyatında yaşanan sert düşüş ile beraber akaryakıt fiyatlarında indirim rüzgarları esmeye başlamıştı. Brent petrolün 94 dolar seviyesine kadar yaşadığı geri çekilme ile hem benzin hem de motorin fiyatlarına indirim yansıtılmaya başlanmıştı. Ancak ne yazık ki brent petrolde yeniden yükseliş trendi başlarken akaryakıt firmaları beklendiği üzere yeni zamlarına yine hızlı dönüş yaptı. 

Dolar kurunun 18 TL sınırını aşma mücadelesi devam ederken brent petrol fiyatının yeniden 100 dolar sınırına dayanması ile önce motorine ardından da ise benzine zam açıklandı. Çifte zam sonrası ne yazık ki araç sahiplerinin depo maliyetleri de yükseldi. 

BENZİN VE MOTORİNE NEDEN ZAM GELDİ, GELİYOR, NEDEN YÜKSELİŞ BAŞLADI?

Dünya Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaş ile küresel piyasalarda yaşanan ekonomik buhran krizi ile çalkalanmaya devam ederken açıklanan ekonomik veriler akaryakıt fiyatlarında hızlı değişimler yaşanmasına neden oluyor. ABD'de açıklanan enflasyon verisinin beklentilerin altında kalması ile brent petrolde sert yükseliş başladı. 

Akaryakıta çifte zam: Önce motorin şimdi benzine zam açıklandı! Dev zam sonrası Ankara, İzmir, İstanbul güncel akaryakıt fiyatları listesi

Brent petrol fiyatında yaşanan yükseliş sonrası fiyat 99.80 dolar üzerinden işlem görmeye devam ediyor. Dolar kuru ise 12 Ağustos 2022 gününde 17.96 TL seviyesi ile 18 TL bandını zorlamayı sürdürüyor. 

Akaryakıta çifte zam: Önce motorin şimdi benzine zam açıklandı! Dev zam sonrası Ankara, İzmir, İstanbul güncel akaryakıt fiyatları listesi - Resim : 2

ÖNCE MOTORİNE, SONRA BENZİNE ZAM GELDİ! BENZİN VE MOTORİNE ZAM VAR MI, GELECEK Mİ?

 Akaryakıt sektörü temsilcileri son dakika açıklaması yaparak benzine yeni zam haberi duyurdu. Hem dolar kuru hem de brent petrol fiyatında yaşanan yükseliş nedeniyle akaryakıt fiyatlarında peş peşe güncellemeler yapılırken dün motorine açıklanan 81 kuruşluk zammın ardından bugünde benzine zam haberi açıklandı. 

Benzine yapılan son dakika zam açıklaması ile akaryakıt istasyonlarında pompa litre satış fiyatı için 1 lira 10 kuruşluk artış yaşanacağı belirtildi. Söz konusu zammın Cumartesi gününden itibaren pompaya yansıyacağı belirtiliyor. O tarihe kadar fiyatlarda yeni bir güncelleme yapılmaması durumunda;

İstanbul'da Motorin litre fiyatı 23.23 TL, Benzinin litresi ise 20.05 liradan satılmaya devam ediyor. 

Ankara'da ise Motorin litre satış fiyatı 23.36 TL ve Benzinin litresi 20.19 TL ile pompaya yansıyor. 

İzmir'de ise motorinin litresi 23.37 TL ve benzinin litre satış fiyatı ise 20.18 TL olarak uygulanıyor.