Akaryakıtta bir zam, bir indirim kararı! Benzin ve motorin fiyatları yine değişiyor!

Akaryakıt fiyatlarında değişimin ardı arkası kesilmiyor. Dün gece yarısı 1,16 TL indirim yapılan benzin için bugün zam kararı alındı. Ayrıca motorin fiyatları için de indirim kararı alındığı bildirildi. Akaryakıt zammı ve indirimi ile alakalı son dakika gelişmeleri...

Akaryakıtta bir zam, bir indirim kararı! Benzin ve motorin fiyatları yine değişiyor!

Akaryakıt fiyatlarında çok hareketli günler yaşanmaya devam ediliyor. Benzin indiriminin dumanı soğumadan benzine zam kararı alındı. Motorin için ise indirim yapılacağı bildirildi. Akaryakıt sektörü kaynakları yeni zam ve indirim gelişmelerini duyurdular. Bu gece yarısından itibaren akaryakıt istasyonlarında yine tabelalar değişecek.

PETROL PİYASASI HAREKETLENDİ

Küresel petrol piyasalarında fiyat karmaşası yaşanmaya başlandı. Çin etkisi ile düşüş trendine giren petrol fiyatlarında yeniden yükselişler başladı. Brent petrolün varil fiyatı 82 dolar seviyesine kadar gerilemişti. Ancak yeniden yükseliş trendine giren brent petrolün varili 87 doları gördü. Bu durum Türkiye’de akaryakıt maliyetlerini de yükseltti. Bundan sonra meydana gelebilecek fiyatlamaları ise kimse kestiremiyor.

DOLAR KURUNDA DEĞİŞİM YOK!

Akaryakıt maliyetlerinin hesaplanmasında dolar kurunun büyük bir önemi var. Dolar kurundaki en küçük fiyat değişimi maliyetler üzerinde direkt etki edebiliyor. Ancak dolar kuru bir süredir akaryakıt fiyatları karşısında herhangi bir etki yapmıyor. Çeşitli politikalarla dolar kuru 18,60 TL’de sabitlendiği için akaryakıtta herhangi bir fiyat yükselişinin veya düşüşünün dolar kuru etkisinde gerçekleşmediği görülüyor.

BENZİNE ZAM KARARI!

Akaryakıt sektörü kaynakları tarafından verilen bilgilere göre benzin fiyatları için zam kararı alındı. Bu bilgilere göre benzinin litre fiyatına 55 kuruş zam yapılacak. Bu gece yarısından itibaren zamlı fiyatlar pompa fiyatlarına yansıtılacak. Benzine en son dün gece yarısından itibaren 1,16 TL tutarında litre başı indirim gelmişti. Bu zam kararı ile indirimin bir kısmı geri alınmış olacak.

MOTORİNE İNDİRİM GELİYOR!

Motorin için bir süredir herhangi bir fiyat değişimi yaşanmamıştı. Benzin fiyatları düşerken motorin fiyatlarının da düşmesi bekleniyordu. Bu fiyat düşüşü geç de olsa devreye giriyor. Akaryakıt sektörü kaynakları tarafından yapılan açıklamalara göre motorinin litre fiyatına bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde 95 kuruş indirim yapılacak. Bu indirim ile benzin ile motorin arasındaki makas biraz olsun daralacak.

ZAM VE İNDİRİM SONRASI BENZİN VE MOTORİN FİYATLARI NE KADAR OLACAK?

Benzin fiyatlarına bu gece yarısı yapılacak olan zammın ardından bezinin litresi İstanbul’da 20,58 TL, Ankara’da 20,74 TL, İzmir’de 20,75 TL olacak. Motorin indirimi sonrasında ise motorinin litre fiyatı İstanbul’da 23,84 TL’ye, Ankara’da 23,97 TL’ye, İzmir’de 24,01 TL’ye düşecek.

SONRAKİ HABER