Akaryakıtta bir zam daha! Motorinden sonra benzine de zam geliyor!

Akaryakıtta bir zam daha! Motorinden sonra benzine de zam geliyor!
Akaryakıt fiyatlarında yine değişikliğe gidileceği bildirildi. Akaryakıt sektörü kaynaklarından elde edilen bilgilere göre benzinin litre fiyatında artış yapılacak. Benzine ne kadar zam geliyor?

Türkiye’de akaryakıt fiyatlarında hızlı bir değişiklik yapıldığı bir dönemden geçiliyor. Küresel petrol piyasalarındaki fiyat hareketleri ile dolar kurundaki yükselişler akaryakıt maliyetlerini yükseltiler. Bunun neticesinde ise akaryakıtta fiyat artışına gidildi. Araç sahiplerinin yakıt maliyetleri de yükseliyor. Akaryakıt sektöründen elde edilen bilgilere göre fiyatlarda yeni bir değişiklik daha yapılacak.

DOLAR KURU ETKİLİYOR!

Akaryakıt maliyet hesaplamalarında dolar kuru esas alınan verilerin başında geliyor. Son günlerde dolar kurunda gerçekleşen yükselişler akaryakıt fiyatlarında da değişime zemin hazırladı. Serbest piyasada daha da yükselen dolar kurun benzin ve motorin fiyatlarında maliyet artışına neden oldu. Yapılan son hesaplamalara göre de zam gerektiğine dair sonuca varıldı.

PETROL FİYATLARI YÜKSELİŞ EĞİLİMİNDE!

Küresel petrol piyasalarında fiyatlarda artışlar sert olamasa da bir yükseliş eğiliminde bulunuyor. Petrol fiyatları düşerken yapılan indirimler tam tersi pozisyonda da zamma neden oluyor. Pompa fiyatlarına yansıyan bu zamlar ile beraber akaryakıt fiyat tabelaları da değişiyor. Bu değişiklikle beraber bir depo benzinin veya motorinin toplam maliyeti artıyor. Uzmanlara göre petrol fiyatlarında bir süre daha artışlar meydana gelecek ve bu artışlarla beraber yeni akaryakıt zamları da görülebilecek.

BENZİN ZAMMI İLAN EDİLDİ!

Yükselen maliyetlerle beraber akaryakıt sektörü kaynaklarından verilen bilgilere göre benzinin litre fiyatına zam yapılacak. Bu benzin zammının Pazartesi’yi Salı gününe bağlayan gece yarısından itibaren uygulamaya girmesi bekleniyor. Benzinin litre fiyatında 77 kuruş zam beklenirken bu fiyatların pompaya Pazartesi gece yarısından itibaren yansıyacağı belirtildi.

MOTORİNE ZAM YOK!

Benzin için zam kararı açıklanırken motorin için ise herhangi bir değişiklik planlaması olmadığı bildirildi. Geçtiğimiz hafta motorinin litre fiyatına 76 kurul zam yapıldı. Yapılan maliyet hesaplamalarında motorin için zam gerektirecek bir pozisyon oluşmadığı belirtildi. Maliyet hesaplamalarında zam gerekmesi motorin fiyat artışı hakkında gelecek hafta yeni bir karar alınabileceği belirtildi.