Akaryakıtta hesaplar değişti, devran döndü! Motorin için dev indirim belli oldu!

Akaryakıt fiyatlarının yüksekliğinden dolayı oluşan fiyat hareketleri sonrasında vatandaşlar indirim beklentisine giriyorlar. Motorin için yeni bir indirim umudunun doğduğu bildirildi. Peki motorin fiyatlarına ne zaman, ne kadar indirim yapılacak?

Akaryakıtta hesaplar değişti, devran döndü! Motorin için dev indirim belli oldu!

Akaryakıt fiyatları araç sahiplerini zorlamaya devam ediyor. Hem yüksek vergi hem de yüksek maliyetler nedeniyle Türkiye’de en ağır masraf kalemlerinden birisi olan akaryakıt fiyatlarındaki artışlar vatandaşa kontak kapattı. Araç sahipleri artık otomobillerini daha az kullanırken akaryakıt fiyatlarına gelen indirimler büyük bir umutla bekleniyor. Son olarak ise motorin için indirim beklentisi doğdu.

PETROL FİYATLARI DÜŞÜYOR!

Petrol fiyatların son durum merak ediliyor. Brent petrolün varil fiyatı küresel piyasalarda 91 dolar seviyesinde fiyatlanıyor. Fiyatların yükselmiyor olması hatta gerilemesi Türkiye’de akaryakıt fiyatlarında zaman zaman indirim olarak yansıyor. Petrol fiyatlarında sektör uzmanlarının düşüş beklentilerinin sürmesi yeni akaryakıt indirimlerinin de kapısını açık bırakıyor. Ayrıca 6 ay ve 1 yıllık fiyat tahminlerindeki düşük seviyeler akaryakıt fiyatlarının makul seviyelere gerilemesi için önemli bir işaret olarak değerlendiriliyor.

TEK KORKUTAN DOLAR KURU!

Akaryakıt maliyetleri hesaplanırken Türkiye’de dikkate alınan maliyet birimi dolar kuru oluyor. Dolar kuru üzerinden hesaplama yapılmasından dolayı kur yükseldikçe akaryakıt fiyatlarındaki olası indirimler törpüleniyor. Şu anda dolar kuru yükseliş trendi içerisinde bulunsa da sert hareketler yaşanmıyor. Ancak olası bir sert hareket durumunda akaryakıt fiyatları bundan çok olumsuz şekilde etkilenecekler.

MOTORİNE İNDİRİM YAPILIYOR!

Akaryakıt fiyatlarında son piyango motorine vurdu. Akaryakıt sektöründen gelen son bilgilere göre motorinin litre fiyatına 1,76 TL indirim uygulanacak. İndirimli fiyatların 20 Eylül Salı gününden itibaren geçerli olacağı bildirildi. İndirimli motorin satın almak isteyenlerin Pazartesi günün Salı gününe bağlayan gece yarısını beklemeleri gerekecek.

GÜNCEL BENZİN VE MOTORİN FİYATLARI NE KADAR?

Şu anda geçerli olan güncen benzin ve motorin fiyatları şu şekilde:

İstanbul’da motorinin litresi 24,86 TL, benzinin litresi 19,23 TL
Ankara’da motorinin litresi 24,99 TL, benzinin litresi 19,38 TL
İzmir’de motorinin litresi 25,01 TL, benzinin litresi 19,36 TL